Fotoğrafın Freddie Mercury ve İbrahim Tatlıses'i yan yana gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Freddie Mercury ve İbrahim Tatlıses'i yan yana gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Montajlanarak hazırlanan bu fotoğrafın orijinalinde İbrahim Tatlıses’in yanında kendisinin uzun yıllar birlikte çalıştığı besteci, söz yazarı Burhan Bayar bulunuyor.

Twitter üzerinden Burhan Bayar’a ait olduğu belirtilen hesap ile yapılan yazışmada verilen bilgiye göre fotoğrafın orijinali 1984 yılında İzmir Ekici Över Gazinosu’nda çekilmiş.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, arkadaş olduğu belirtilen Freddie Mercury ve İbrahim Tatlıses’i yan yana gösterdiği iddia edildi.

‘Satrayni’ adlı kullanıcı tarafından 13 Kasım 2018 günü Twitter’a yüklenen görsel yaklaşık, 4 bin kullanıcı tarafından beğenildi. Aynı kullanıcı tarafından Instagram’da da paylaşılan görsel 4 bin 314 beğeni aldı. Görsel başka Twitter hesapları tarafından da paylaşıldı.

ibrahim tatlıses freddie mercury tivit

Görsel montajlanarak hazırlanmış

‘Satrayni’ sayfasında paylaşılan görselin, fotoğrafın orijinali ile karşılaştırıldığında montajlandığını söylemek mümkün. Fotoğrafın orijinali Hürriyet Gazetesi’nin Burhan Bayar ile yaptığı ve Bayar’ın “İbrahim Abi benim ağam. Bana bu dünyada en çok faydası olan, en seven adam.” açıklamalarının da yer aldığı söyleşide görülebiliyor.

ibrahim tatlıses burhan bayar

Mercury’nin yüzü başka bir fotoğraftan alınmış

Görselde kullanılan Freddie Mercury’nin yüzünün, fotoğrafçı Margaret Olah tarafından çekilmiş bir fotoğraftan alındığı görülebiliyor. Mercury’ye ait fotoğrafın orijinali ise aşağıdaki gibi.

freddie mercury

Görseli paylaşan ‘Satrayni’ isimli hesabın, mizah içerikli video ve montajlanmış görsel paylaşımlarında bulunan mizahi bir sayfa olduğunu söylemek mümkün. Satrayni’nin buna benzer birçok çalışması profil sayfasında mevcut.

Instagram fotoğrafı Satrayni • 17 Haziran 2018 15 12Satrayni satrayn1 • Instagram fotoğrafları ve videoları

Fotoğraf Queen grubunun 1987 Afyon konserinde mi çekildi?

Freddie Mercury ve İbrahim Tatlıses’in yan yana olduğu fotoğrafa Instagram’da yapılan yorumlarda bazı kullanıcıların Queen grubun 1987’de Afyon’da bir konser verdiğini, bu fotoğrafın da o zaman çekilmiş olabileceğini iddia ettikleri görülüyor. Fakat bu iddianın da asılsız olduğu söylenebilir. 

Queen grubunun konser arşivleri incelendiğinde Türkiye’de hiçbir zaman kendi adlarıyla tam kadro olarak konser vermedikleri görülebiliyor. Yalnızca 1993 yılında İnönü Stadyumu’nda gerçekleşen Guns’n Roses konseri öncesi sahne alan Queen grubunun gitaristi Brian May’ın performansı bulunabiliyor.

Queen'in Freddie Mercury, Brian May, John Deacon ve Roger Taylor'danoluşan kadrosuyla verdiği son konser 9 Ağustos 1986 tarihinde İngiltere’de gerçekleşti. Yani iddia edilen Afyon konserinden bir yıl önce. Bu veriler göz önüne alındığında Queen’in Afyon’da konser verdiği iddialarının da birer şehir efsanesi olduğunu söyleyebiliriz.

Queen’in Afyon’da 1987 yılında bir konser verdiği iddiası ilk olarak bir ekşi sözlük başlığı olarak 16 Eylül 2007’de ortaya atılmıştı. Bu başlık zaman içinde ekşi sözlük ve başka sosyal medya platformlarında bir mizah unsuruna dönüşmüştü.