Fotoğrafın Fransız askerlerin Menbiç'ten çekilme anını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Fransız askerlerin Menbiç'ten çekilme anını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Mali’de operasyona giden Fransız askerlerini gösteriyor.

Fotoğraf, 2013 yılından.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Twitter’da yapılan bir paylaşımda 9 Ekim 2019’da başlayan Barış Pınarı Harekatı sonrasında Menbiç’te bulunan Fransız askerlerinin çekilme anını gösterdiği iddia edilen bir fotoğraf yer aldı. Paylaşım bin 300 beğeni, 270 retweet aldı. Aynı fotoğraf, Fransız askerlerin Menbiç’ten çekilme anını gösterdiği iddiasıyla KODLUCH adlı sitede de yayımlandı.

fransiz asker menbic iddiapng

Ancak söz konusu fotoğrafın Fransız askerlerin Menbiç’ten ayrılırken çekildiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2013 yılından ve Mali’de operasyona giden Fransız askerlerini gösteriyor.

Fotoğraflar Fransa’nın Mali operasyonundan

Barış Pınarı Harekatı’nın başlaması sonrasında içlerinde Fransız askerlerin de bulunduğu koalisyon güçleri Menbiç’ten çekilmeye başladı. Ancak fotoğrafla ilgili tersine görsel arama yapıldığında söz konusu fotoğrafın koalisyon güçlerinin şehirden ayrılmasıyla bir ilişiği bulunmadığı ortaya çıkıyor.

Fotoğraf 2013 yılında Mali’ye giden Fransız askerlerini gösteriyor. Topwar.ru sitesinde yer alan 11 Nisan 2013 tarihli haberde, Fransa’nın bölgeden çekilmesi sürecine değinilirken söz konusu görsel kullanılıyor. Deutsche Welle ise aynı fotoğrafa 12 Ocak 2013 tarihli Mali haberinde yer veriyor. Fotoğraf yine aynı yıl, farklı tarihlerde, farklı haber sitelerinde de yer alıyor. 

fransiz asker somalipng

Vesti7.ru sitesinde ise 13 Ocak 2013 tarihli bir videoda aynı askerlerin bulunduğu iddia konusu karedeki ana ilişkin görüntülere rastlanabiliyor.

fransiz asker videopng

Fotoğrafın birincil kaynağı ise Reuters haber ajansı. 12 Ocak 2013 tarihinde servis edilen görselin bilgi notunda Fransız askerlerinin Mali’deki Serval Operasyonu’na katılmak üzere Çad’ın başkenti Ndjamena’da bir uçağa doğru yürüdüğü belirtiliyor. 

fransiz reuters askerpng

Doğrulama platformu verify-sy.com’da da yer alan ve Barış Pınarı Harekatı sırasında Menbiç’ten çekilen Fransızları gösterdiği iddia edilen fotoğrafla ilgili bir yazıda da görselin 2013’ten ve Mali’deki Fransız askerlere ait olduğu belirtiliyor.