Fotoğrafın Fransa gemisini aralarına alan Britanya gemilerini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Fransa gemisini aralarına alan Britanya gemilerini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel dijital olarak manipüle edilmiş. Asıl fotoğrafta iki Britanya gemisinin arasında bir Fransız gemisi yok.

Fotoğraf Queen Elizabeth ve Prince of Wales isimli uçak gemilerinin 20 Mayıs 2021’de birlikte yaptıkları ilk yolculuğu gösteriyor.

1 Nisan 2022’de iddia görselini dolaşıma sokan George Allison fotoğrafın gerçek olmadığını ve 1 Nisan için paylaştığını söylemiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda fotoğrafın Britanya’nın Queen Elizabeth ve Prince of Wales isimli uçak gemilerinin, Fransız bir gemiyi aralarına aldıklarını gösterdiği iddia ediliyor. Paylaşım metni, bunun Fransa’yı küçük görme amacıyla yapıldığını öne sürüyor.

britanya fransa gemiler iddia paylasim

Görsel içeren iddialarda elimizdeki en iyi seçenek tersine görsel arama. Fotoğrafları Google, Bing, Yandex, TinEye gibi çeşitli arama motorlarında arattığımız zaman Britanya’nın Royal Navy (Kraliyet Donanması) Twitter hesabında bu görselin orijinaline ulaşmak mümkün. 

britanya fransa gemiler royal navy tweet

Paylaşımdaki görsel incelendiğinde, iddiadaki Fransa gemisinin sonradan eklendiği anlaşılıyor. Farklı açılardan çekilen diğer üç fotoğrafta da üçüncü bir gemi görünmüyor. İddiadaki üçüncü gemi fotoğrafa sonradan eklenmiş. Asıl görsel, Queen Elizabeth ve Prince of Wales isimli uçak gemilerinin Britanya kıyılarından birlikte yaptıkları ilk yolculuklarını gösteriyor. 

Görseli ilk ortaya atan George Allison da fotoğrafı 1 Nisan için yaptığını ve gerçek olmadığını belirtmiş.

britanya fransa gemiler george allison tweet

İddiayı ABD’li doğrulama platformu Snopes da inceledi.