Fotoğrafın Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un yanında çiftleşen köpekleri gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un yanında çiftleşen köpekleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Çiftleşen köpekler fotoğrafa montajlanmış.

Ziyaret esnasında kaydedilen videolarda köpeklere rastlanmıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada gündem olan fotoğrafa göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron’un yanında çiftleşen köpekler bulunuyor. Bir kullanıcı tarafından 9 Eylül 2020’de paylaşılan fotoğraf, Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğe gönderme yaparak “Daha kendi itini koruyamamış, gelip Yunanistan’ı koruyacakmış” ifadeleriyle dolaşımda. 

macron kopek

Fotoğraf montajlanmış

Bahsi geçen fotoğrafın orijinaline Le Parisien isimli internet sitesinin 13 Mart 2019 tarihli bir haberinde rastlamak mümkün. Fotoğrafta Macron ve eşinin yan yana durduğu, ancak çiftleşen köpeklerin olmadığı fark edilebiliyor

macron kopek orijinal

Fotoğraf 2019 yılındaki bir haberde kullanılmış olsa da, aslında Olivier Lejeune tarafından 2018 yılında Trump’un Paris’i ziyareti sonrasında kaydedilmiş. Dünyada da dolaşıma giren montaj hakkında Lejeune, karede köpeklerin olmadığını doğrulamış.

Yine farklı kaynaklar yardımıyla 2018’de yaşanan ziyaretin değişik açıdan çekilmiş görüntüleri mevcut. Bu görüntülerde de köpeklere rastlanmıyor. 

ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump’un I. Dünya Savaşı ateşkesinin yüzüncü yıldönümü dolayısıyla Elysee Sarayı'na yaptıkları ziyaretin sonrasında yaşananlar kameralara da yansımış. Ruptly tarafından paylaşılan görüntülerde Trump çiftini saraydan uğurlayan Macron çiftinin yanında köpek bulunmuyor.

Yine Getty Images’de yer alan 10 Kasım 2018 tarihli fotoğraflarda da, Trump çiftini uğurlayan Macron çiftinin etrafında sadece askerler yer alıyor.

macron kopek getty images fransa