Fotoğrafın Frankfurt'ta iPhone parçaladığı için akıl hastanesine gönderilen kişiyi gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Frankfurt'ta iPhone parçaladığı için akıl hastanesine gönderilen kişiyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, Almanya’da psikolojik rahatsızlığı bulunan ve kendisini eve kilitleyerek bir sağlık görevlisini silahla yaralayan bir kişiyi gösteriyor.

Söz konusu fotoğraf Ostsee-zeitung isimli haber sitesi tarafından kullanılmış.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, Almanya’nın Frankfurt kentinde çekiç ile iPhone parçaladıktan sonra akıl hastanesine kaldırılan bir kişiyi gösterdiği iddia edildi. Ayrıca kişinin üzerindeki tişörtte de RTE yazdığı belirtildi.

Aktüel Türk isimli sayfa tarafından 17 Ağustos 2018’de Twitter’da paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar yaklaşık 3 bin 500 kişi tarafından beğenildi. Ayrıca bir kullanıcı tarafından Facebook’ta da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 2 bin kez paylaşıldı.

frankfurt almanya iphone akp

Fotoğraftaki kişinin söz konusu iddia ile bir ilgisi bulunmuyor

Ancak fotoğrafın, Frankfurt’ta iPhone parçalayan ve üzerinde RTE yazılı bir kişiyi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Almanya’nın Rostock kentinde psikolojik rahatsızlığı bulunan ve kendisini eve kilitleyerek bir sağlık görevlisini silahla yaralayan bir kişiyi gösteriyor.

Söz konusu fotoğrafın Ostsee-zeitung isimli haber sitesi tarafından kullanıldığını söylemek mümkün. 2 Ağustos 2014 tarihli haberde, 24 yaşındaki kişinin kendisini evine kitlediği ve etrafa ateş açtığı ifade ediliyor. Daha sonra polisin müdahalesiyle kişinin yakalandığı ve Gehlsdorf’daki bir hastaneye götürüldüğü belirtiliyor. Son olarak kişinin evinde yapılan aramalarda yasalara aykırı ateşli silahlar bulunduğu da ekleniyor.

iphone almanya akp

Yine Ostsee-zeitung tarafından diğer bir haberde de psikolojik rahatsızlığı bulunan kişinin operasyondan sonra polis gözetiminde hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor.

Psikolojik rahatsızlığı bulunan ve etrafa ateş açan kişinin etkisiz hale getirildiği anlara dair görüntülere de ulaşılabiliyor. Görüntülerde kişinin yüzünün buzlandığı ve polis tarafından ambulansa bindirildiği görülebiliyor.


NonstopNews Rostock isimli haber kuruluşu tarafından 2 Ağustos 2014’de paylaşılan diğer fotoğraflarda da söz konusu olaya ait fotoğraflar görülebiliyor.

frankfurt iphonealmanya akp

Fotoğrafın, Frankfurt’taki meydanda çekiçle iPhone parçalayan bir kişiyi göstermediğini kesin olarak söylemek mümkün. 2014 yılında Rostock’ta gerçekleşen olayda psikolojik rahatsızlığı bulunan kişinin giydiği tişörtün üzerinde ise RTE ifadesinin olup olmadığını söylemek zor görünüyor. Fotoğrafın kalitesi ve yayıncı kuruluşun kişinin suratını buzlamasından ötürü yazıyı okunamıyor.

Ne olmuştu?

Ağustos ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Amerika’nın ürünlerini boykot edeceğiz” açıklamasından sonra bazı vatandaşlar Amerikan malı olan Apple marka telefonları balyoz ve benzeri aletlerle parçaladığına dair görüntüler sosyal medyada dolaşıma girmişti.