Fotoğrafın pilot Gençay Böyük’ün Yunan ordusu için çalıştığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın pilot Gençay Böyük’ün Yunan ordusu için çalıştığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Gençay Böyük olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf Stefanos Karavidas’a ait.

Böyük ve Karavidas’ın görselleri karşılaştırıldığında iki farklı kişi oldukları anlaşılıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bir fotoğrafın, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra Yunanistan’a firar eden Gençay Böyük isimli savaş pilotunun, Yunanistan Hava Kuvvetleri için çalışmaya başladığını, hatta Türkiye sınırlarını taciz ettiğini gösterdiği iddia etti. 

karavidas 1

Fotoğraf emekli Yunan pilota ait 

Tersine görsel arama yaparak fotoğrafın ilk olarak Defence-point.gr adlı internet sitesinde, Yunan emekli savaş pilotu Stefanos Karavidas ile 20 Eylül tarihinde yayınlanan bir söyleşide kullanıldığını görüyoruz. Emekli pilot, başka internet sitelerinin de alıntıladığı söyleşisinde Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne 20 yıl hizmet verdiğini anlatıyor. Pilot son bir buçuk yıldır Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de uçuş eğitmeni olarak çalıştığını da açıklamış. Türkiye’de yayılan fotoğraflarda da, röportajda kullanılan bu görsel yer almış.  

karavidas 2

Karavidas’ın verdiği söyleşide kullanılan fotoğraflardan bir diğeri de Facebook profilinde paylaşılmış. 

karavidas 3

Karavidas’ın Facebook profilinde mesleğine dair paylaşım ve bilgiler de yer alıyor. 

karavidas 5

Karavidas’ın profilinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nde eğitmen olarak çalıştığı bilgisini doğrulayan bir fotoğraf da var

Böyük’ün resmi arananlar listesinde var 

İddiada Yunanistan için çalışmaya başladığı iddia edilen savaş pilotu Gencay Büyük olarak geçen isim ise, Gençay Böyük. Böyük’ün Yunanistan’a kaçtığı haberleri o dönem kamuoyuna yansımış. 2015 yılında yayınlanan bir haberde ise kendisine Kurmay Pilot Binbaşı Gençay Böyük unvanıyla Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar tarafından “Silahlı Kuvvetler Üstün Hizmet Madalyası Beratı” verildiği yazıyor.  

Gençay Böyük’ün ismi Türkiye’nin arananlar listesinde de geçiyor. 

karavidas 6

karavadis manset 1

Gençay Böyük ve Stefanos Karavidas’ın resimlerini yan yana koyduğumuzda, aynı kişi olmadıklarını görebiliyoruz. 

Böyük 2016’daki darbe girişiminin engellenmesinden sonra Yunanistan’a firar eden askerler arasında yer alıyor. Türkiye’de ceza alan Böyük hakkında Yunanistan’da görülen iltica davasında 2018’de tahliye kararı verildi; ancak Böyük Türkiye’ye iade edilmedi. 

karavidas 7

Türkiye ve Yunanistan arasında son dönemlerde enerji, deniz sınırları gibi alanlarda gerginlik söz konusu. Son olarak Yunanistan AB liderleri zirvesinde Türkiye ile ilgili yaptırım kararı çıkmasını talep eden bir açıklama yaptı. Gerilim sürerken Türkiye ve Yunanistan'ın görüşmeleri İstanbul'da sürdürme konusunda anlaştığı belirtilmişti. İki ülke arasındaki en son hava tacizi ise Şubat ayında yaşandı

Hrant Dink Vakfı’nın 2019 yılı Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem İzleme Raporu'na göre, Yunanistan Akdeniz’deki doğalgaz ve petrol arama çalışmaları nedeniyle medya tarafından düşmanlaştırılıyor (Sayfa 19). Bu tür iddiaların yayılmasında siyasi konjonktürün önemli bir payı var.