Fotoğrafın Filistin’deki bir kampta bulunan Deniz Gezmiş’i gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Filistin’deki bir kampta bulunan Deniz Gezmiş’i gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 1964 yılında Kıbrıs'ın Limasol kentinde İngiliz fotoğrafçı Don McCulin tarafından çekilmiş.

1964 yılında henüz 17 yaşında olan Deniz Gezmiş’in o yıllarda Kıbrıs’ta bulunduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan fotoğrafın İsrail’e karşı savaşmak için Filistin’deki bir kampta bulunan Deniz Gezmiş’i gösterdiği iddia edildi. Fotoğraf bir Facebook sayfası üzerinden bin 800’ün üzerinde kullanıcı tarafından paylaşıldı.

deniz gezmis1

Fotoğraf Kıbrıs’tan

1935 doğumlu İngiliz fotoğrafçı Don McCulin, 1964’te The Observer isimli gazete için Kıbrıs’ta yaşanmakta olan gerginlikleri fotoğraflıyordu. Bu çalışmaları sırasında Limasol kentinde kendisini bir silahlı çatışmanın ortasında bulan McCulin iddiaya konu olan bu fotoğrafı çekti.

deniz gezmis2

The National Galleries Scotland’da paylaşılan bilgilerde, fotoğraf karesinde bir sinema salonunun hemen yan tarafında bulunan ve Türk olduğu belirtilen silahlı bir adamın saldırıya hazır durduğu ifade edilmiş.

McCulin’in Kıbrıs’ta o dönem yaşananlara ilişkin çektiği tek fotoğraf bu değil. Çektiği bir başka fotoğraf, Dünya Basın Fotoğrafçılığı (World Press Photo) tarafından “Yılın Fotoğrafı” olarak ilan edilmişti.

deniz gezmis3

Gaziveren köyünde çekilen bu fotoğrafınsa öldürülen eşi için yas tutan bir Kıbrıslı Türk’ü gösterdiği ifade ediliyor.

McCulin’in diğer fotoğraflarına The National Galleries Scotland’ın internet sitesinden erişmek mümkün.

Deniz Gezmiş 1969’da Filistin’de bulunmuştu

Bunların yanı sıra iddiaya konu olan fotoğrafın çekildiği 1964 yılında Deniz Gezmiş’in henüz 17 yaşında oldugu söylenebilir. Gezmiş’in o yıllarda Kıbrıs’ta bulunduğuna dair de herhangi bir bulguya ise rastlanmıyor.

Her ne kadar paylaşılan fotoğrafın Deniz Gezmiş’i gösterdiği iddiası doğru olmasa da Gezmiş, 1969 yılında bir süreliğine Filistin’deydi. Gezmiş’in Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi isimli örgütün kamplarında bulunduğu biliniyor.