Fotoğrafın Filistin'deki son çatışmalarda hayatını kaybeden bir çocuğun ayakkabılarını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Filistin'deki son çatışmalarda hayatını kaybeden bir çocuğun ayakkabılarını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf başka bir Filistin şehri olan Rafah’ta 2014 yılında kaydedilmiş.

Görseldeki ayakkabı, Maadi ailesine ait.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İsrail ordusunun Gazze’ye düzenlediği saldırılar devam ederken, sosyal medyada bu saldırılardan olduğu iddiasıyla birçok görüntü paylaşılıyor. Bazı gönderilerde, fotoğrafın Mayıs 2021’de Filistin’de hayatını kaybeden Gazzeli bir çocuğun bayramlık ayakkabılarını gösterdiği iddia edildi.

iddia gorseli analiz fotografin filistinde hayatini kaybeden bir cocugun bayramlik


Fotoğraf 2014’te Rafah’ta kaydedilmiş

İddialarda yer alan ayakkabı görsellini tersine görsel arama yöntemiyle aradığımız zaman, fotoğrafın daha eskiden de dolaşımda olduğunu görüyoruz. Fotoğraf, 2014'teki İsrail tarafından gerçekleştirilen bir saldırıda hayatını kaybeden ve saldırılardan ciddi şekilde etkilenen Gazzeli ailelerin hikayelerini konu eden çevrimiçi bir multimedya belgeselinde karşımıza çıkıyor. 

obliterated families

Hikayenin detaylarına baktığımızda iddialara konu olan ayakkabı fotoğrafının, 2014 yılında İsrail’in Rafah’ta düzenlenlediği bir saldırı sonrası kaydedildiğini görüyoruz. Rafah, Gazze’nin güneyinde yer alan bir şehir. 

rafah sehri

Düzenlenen saldırıda altı kişi hayatını kaybetmiş. Belgeselde ayakkabıların Maadi ailesine ait olduğu belirtiliyor

Multimedya belgesel, Activestills fotoğraf kolektifinin bir üyesi ve muhabir Ala Qandil tarafından bağımsız olarak üretildi. İki yıl boyunca Gazze’den 50’den fazla aileyle röportaj yapıldığı ve fotoğraflandığı belirtiliyor

Bunun haricinde fotoğraf, ilk olarak 2015 yılında Küreselleşme Araştırma Merkezi’nin internet sitesinde yer alan bir yazıda kullanılmış. Yazı İsrail’in Gazze’ye saldırılarını konu ediyor.

ayakkabi 2015

Ramazan bayramı öncesi Filistin ile İsrail arasındaki gerilim arttı ve 10 Mayıs Kudüs günü öncesi günü namaz kılmak üzere Mescid-i Aksa’ya giden Filistinliler, aynı gün bazı İsrailli grupların planladığı yürüyüşte Harem-üş Şerif'e girmemesi için üç günlük nöbete başladı. İsrail polisinin müdahalesi sonucu birçok kişi yaralandı. Çatışmalarda 17 Mayıs itibariyle 200 kişi hayatını kaybetti.