Fotoğrafın Erdoğan'ın İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmadığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Erdoğan'ın İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmadığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddiaya konu olan fotoğraf 2009 yılında gerçekleşen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında, askerlerin geçit töreni sırasında çekilmiş.

Geçmiş yıllardaki törenler de tek tek izlendiğinde törenlerde genel olarak Cumhurbaşkanı haricindeki katılımcıların genelde oturduğu anlaşılıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmayan Recep Tayyip Erdoğan’ı gösterdiği iddia edildi. 2018 yılından beri sosyal medyada olan fotoğraf “Buz Mavisi” isimli Facebook sayfası tarafından 11 Mayıs 2019 tarihinde yeniden dolaşıma sokuldu ve 5 bin kişi tarafından paylaşıldı.

Cesur Yürek Fatih Portakal isimli sayfa tarafından 8 Mayıs 2018’de Facebook’a yüklenen fotoğraf ise şimdiye kadar yaklaşık 85 bin kez paylaşıldı.

tayyip istiklal marsı

Ancak fotoğrafın İstiklal Marşı’nın okunduğu anı gösterdiği iddiası doğru değil. İddiaya konu olan fotoğraf 2009 yılında gerçekleşen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında, askerlerin geçit töreni sırasında çekilmiş.

Fotoğraf İstiklal Marşı okunurken çekilmedi

2009 senesinde Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında gerçekleşen geçit töreninin görüntülerine ulaşmak mümkün.


Videonun 5. dakika 37.saniyesinden itibaren şeref tribünü görülebiliyor. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geçit törenini ayakta selamlarken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise oturarak izliyor. İddia konusu fotoğrafla aynı olan kareye gelindiği sırada İstiklal Marşı’nın okunmadığı, silahlı araçların geçişi için yapılan anonsların duyulduğu anlaşılıyor.

Yine geçit töreni sırasında çekilmiş ve şeref tribününü gösteren başka görüntülerde tribünün tamamını görmek mümkün. Geçit törenini oturarak izleyen kişiler arasında CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal da bulunuyor.


2013 yılında AKM’de yapılan geçit törenine ait görüntüler incelendiğinde, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve protokoldeki diğer yetkililerin ayağa kalkarak İstiklal Marşı’nı okudukları, sonrasında ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hariç herkesin töreni oturarak izlediği görülebiliyor.


Erdoğan, 2014 yılında AKM’de gerçekleştirilen geçit törenine bu sefer Cumhurbaşkanı olarak katılıyor. Benzer şekilde bu törende de protokoldeki herkesin İstiklal Marşı’nı okuduğu ve daha sonra Erdoğan hariç herkesin töreni oturarak izlediği fark ediliyor. 2015’deki törenlerde de aynı manzara ile karşılaşmak mümkün. Yani geçit törenlerinde önce İstiklal Marşı okunduktan sonra Cumhurbaşkanı haricindeki kişiler koltuklarına oturuyorlar.


Son olarak Anadolu Ajansı tarafından 30 Ağustos 2006 yılında çekilen bir fotoğrafa ulaşılabiliyor. Fotoğraf incelendiğinde dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın geçit törenini ayakta izlediği, Erdoğan ve diğer yetkililerin oturduğu görülebiliyor.

ahmet necdet sezer

Sonuç olarak, fotoğrafın İstiklal Marşı’nın okunduğu sırada ayağa kalkmayan Recep Tayyip Erdoğan’ı gösterdiği iddiası doğru değil. İddiaya konu olan fotoğraf 2009 yılında gerçekleşen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında, geçit töreni sırasında çekilmiş. Törenlerde genel olarak Cumhurbaşkanı haricindeki katılımcıların oturduğu düşünüldüğünde bu fotoğrafın sosyal medyada en çok karşılaşılan 7 yanlış bilgi türünden “bağlamdan koparma” kategorisine girdiğini de söylenebilir.