Fotoğrafın Emine Erdoğan'ın PKK flaması tuttuğunu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Emine Erdoğan'ın PKK flaması tuttuğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

PKK flaması fotoğrafa sonradan eklenmiş.

Fotoğrafın orijinalinde Emine Erdoğan’ın elinde herhangi bir flama ya da bayrak görülmüyor.

Bu içerik 7 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın PKK flamasını tutarken gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta 9 Ekim 2018 tarihli İsmet Eser isimli kullanıcının paylaşımı şimdiye kadar yaklaşık 22 bin defa paylaşıldı ve 522 beğeni aldı.

emine erdogan idda paylasim

Fotoğrafın 16 Kasım 2013'te Diyarbakır’da yaptığı çekilen orijinalinde Emine Erdoğan’ın elinde flama ya da bayrak görülmüyor.

erdogan barzani bulusması

İddiaya konu olan fotoğrafın orijinali.

İddiaya konu olan fotoğraf 2015’ten beri sosyal medyada paylaşılıyor.

12 Kasım 2013 tarihli bir haberde, Erdoğan’ın 16 Kasım’da 300 kişilik toplu nikah töreni sebebiyle Diyarbakır’a gideceği ve bu sırada da Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşeceği bilgilerine yer veriliyor.

Fotoğraf Erdoğan’ın Kasım 2013’teki Diyarbakır ziyaretinden

16 Kasım Cumartesi günü toplu açılış töreni maksadıyla sahneye İbrahim Tatlıses, Şivan Perver, Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çevresindeki bakanlar çıktı. Çözüm süreci ile ilgili açıklamalar yapıldıktan sonra aynı akşam Erdoğan, 300 çiftin nikah şahitliğini yaptı. İddiaya konu fotoğraf da bu toplu nikah töreni sırasında çekildi.

YouTube’da 16 Kasım 2013’te Mersin Gündem isimli kullanıcının paylaştığı bir videoda Diyarbakır’daki toplu nikah töreninin tamamı izlenebiliyor. 1 saat 13 dakikalık videonun 18. dakika 15. saniyesinde aynı görüntünün başka bir açıdan çekilmiş haline ulaşmak mümkün.

emine erdogan analiz pkk flamasi youtube

Ayrıca aynı gün çıkmış başka haberlerden söz konusu ziyarete dair diğer fotoğraflara da ulaşılabilir.

erdogan barzani

16 Kasım 2013’te çekilmiş başka bir fotoğraf

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kasım 2013’teki Diyarbakır ziyareti ile ilgili BBC Türkçe’nin ayrıntılı haberine de ulaşılabilir.

Güncelleme: 12/10/2018

Sosyal medya platformlarındaki 2018 yılından paylaşımlar eklendi. Diyarbakır'daki etkinlikten yeni fotoğraf ve videolar eklendi. Yazının başlığı değiştirildi.