Fotoğrafın Ekrem İmamoğlu ve Fethullah Gülen’i bir masada gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Ekrem İmamoğlu ve Fethullah Gülen’i bir masada gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf iki ayrı görüntünün birleştirilmesiyle montajlanarak oluşturulmuş.

Ekrem İmamoğlu’nun kesildiği fotoğrafın orijinali Kıbrıs ziyareti, Fethullah Gülen’in kesildiği fotoğraf ise kardeşi Seyfullah Gülen’le yaptığı bir görüşme sırasında çekilmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Fethullah Gülen’i karşılıklı olarak bir masada otururken gösterdiği iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından 24 Temmuz 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf ise şimdiye kadar yaklaşık bin 500 kişi tarafından paylaşıldı

feto ekrem imamoglu foto 1024x506

Ancak fotoğrafın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Fethullah Gülen’i aynı karede gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf iki ayrı görüntünün birleştirilmesiyle montajlanarak oluşturulmuş. Ekrem İmamoğlu’nun kesildiği fotoğrafın orijinali Kıbrıs ziyareti, Fethullah Gülen’in kesildiği fotoğraf ise kardeşi Seyfullah Gülen’le yaptığı bir görüşme sırasında çekilmiş.

Fotoğraf montajlanmış

Ekrem İmamoğlu’nun yer aldığı fotoğrafın orijinal haline kendisinin Twitter hesabından ulaşılabiliyor. 11 Mayıs 2019 tarihli paylaşımda İmamoğlu’nun yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (KKTC) Mustafa Akıncı bulunuyor. Söz konusu fotoğraf incelendiğinde İmamoğlu’nun ellerinin aynı pozisyonda olduğu ve arkada bulunan perdenin iddia görseldekiyle aynı olduğu fark edilebiliyor.  

ekrem imamoglu kıbrıs 1

Kıbrıs’ta gerçekleşen buluşma sırasında çekilen başka bir fotoğrafa da ulaşılabiliyor

cumhurbaskani akinci imamoglu nu kabul etti 12038589_o

Fethullah Gülen’in bulunduğu fotoğrafın orijinali de çeşitli haber siteleri tarafından kullanılmış. Sabah gazetesi tarafından 31 Mart 2016’da yapılan bir haberde Fethullah Gülen ve kardeşi Seyfullah Gülen’in yer aldığı ifade ediliyor.

feto ekrem 1024x682

Yine fotoğrafın orjinaline bakıldığında Fethullah Gülen’in elindeki vantilatör ve masada yer alan örtünün benzerliği görülebiliyor.

Sonuç olarak fotoğrafın Ekrem İmamoğlu ve Fethullah Gülen’i aynı karede gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar montajlanmış. Bu fotoğrafı ise sosyal medyada en çok karşılaşılan yanlış bilgi türlerinden “manipülasyon” kategorisine koymak mümkün.