Fotoğrafın Edirne’de yaptırılan soğuk bira hayratını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Edirne’de yaptırılan soğuk bira hayratını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Malatya Hekimhan Hasançelebi kasabası Ilıca Parkı'nda çekilmiş.

‘Bira hayratı’ gönderisi, mizah amacıyla paylaşılmış.

Büyük bira şişesi, su çeşmesinin üzerine sonradan yerleştirilmiş.

Kentlerde belediyeden izin almaksızın çeşme ya da hayrat yaptırılması ve kamusal alanda kontrolsüz alkol dağıtımına izin verilmesi mümkün değil.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, fotoğrafın Edirne'de yaptırılan soğuk bira hayratını gösterdiği söylendi. Yorumlarda birçok kullanıcının görselin gerçek olduğunu düşündüğü anlaşılıyor.

bira hayrati iddiapng

Fotoğraf Edirne değil Malatya’dan

Fotoğrafı tersine görsel olarak aradığımızda, 2014’ten beri paylaşıldığını görüyoruz. Sosyal medyada bir kullanıcının fotoğrafın Malatya Hekimhan Hasançelebi kasabası Ilıca Parkı’nda çekildiğini söylemesi ve farklı açıdan çekilmiş başka bir görsel paylaşması üzerine, merceğimizi Ilıca Park’a çeviriyoruz.

bira hayrati iddiasi farkli aci

İki fotoğrafta da gözüken ahşap zemin birbiriyle uyuştuğundan fotoğrafların aynı yerde çekildiği söylenebilir.

bira hayrati iddiasi ahsap zeminpng

Facebook’taki Ilıca Sosyal Tesisleri grubunda paylaşılan fotoğraflarda gözüken sarı bina da, sosyal medyada paylaşılan fotoğrafla uyumlu. 

bira hayrati iddiasi sari binapng

‘Bira hayratı’ gönderisi mizah amacıyla paylaşıldı

Nitekim Teyit’in ulaştığı No Context Trakya hesabı da fotoğrafın Malatya Hekimhan Hasançelebi kasabası Ilıca Parkı’nda çekildiğini söyledi. No Context Trakya hesabı, paylaşımı mizah amaçlı yaptığını ekledi. 

Fotoğraf yakından incelendiğinde, büyük bira şişesinin üzerinde bir kırık olduğunu görüyoruz. Büyük bira şişesi, su çeşmesinin üzerine sonradan yerleştirilmiş gibi gözüküyor. No Context Trakya hesabı da normalde çeşmeden su aktığını söyledi. 

bira sisesi kirik

Efes Pilsen’in daha önceki yıllarda reklam çekimleri için büyük boy bira şişesi kullandığı biliniyor. 

Kentlerde belediyeden izin almaksızın çeşme ya da hayrat gibi herhangi bir yapı yaptırılması da mümkün değil. Ayrıca güncel yönetmeliğe göre kamusal alanda kontrolsüz alkol dağıtımına izin verilmesi olası değil.