Donald Trump’ın Walf of Fame’deki parçalanan yıldızının fotoğrafı eski tarihli

Donald Trump’ın Walf of Fame’deki parçalanan yıldızının fotoğrafı eski tarihli

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle araştırıldığında, olayın 25 Temmuz 2018 tarihinde yaşandığı bilgisine ulaşılıyor.

Trump’ın sonrasında yenilenen yıldızı, 4 Haziran 2020 tarihi itibariyle olduğu yerde duruyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada hızla yayılan gönderilerde yer alan bir fotoğrafın, ABD Başkanı Donald Trump’ın Walk of Fame’de (Şöhretler Geçidi) yer alan yıldızının George Floyd protestoları sırasında parçalandığını gösterdiği iddia edildi. Gönderilerden biri yaklaşık 514 bin kişi tarafından beğenilirken, 104 bin kişi tarafından da paylaşıldı.

trumpin yildizi tahrip edildi

Fotoğraf yeni değil

Fotoğraf görsel arama yöntemiyle araştırıldığında, olayın 25 Temmuz 2018 tarihinde yaşandığı bilgisineulaşılıyor. Hatta NBCLA muhabiri Jonathan Gonzalez olayın detaylarını kişisel hesabındanpaylaşmış. Kişinin kimliği olaydan yaklaşık dört ay sonra belirlenmiş ve 24 yaşındaki Austin Mikel Clay olduğu ortaya çıkmış. 

ABD’deki George Floyd protestoları devam ederken, bir sosyal medya kullanıcısı 2 Haziran 2020 tarihinde yıldızın fotoğrafını “Şaşırtıcı bir şekilde Los Angeles’taki Şöhretler Geçidi’nde Donald Trump yıldızına dokunulmamış” notuylapaylaştı. Yani iddianın dolaşmaya başladığı tarihte bu kullanıcının paylaşımına bakılarak yıldızın yerinde durduğu ve sağlam olduğu söylenebilir.

walk of fame güncel fotograf

Daha önce de parçalanmıştı

2018 yılındaki eylem ilk dedeğildi. 2016 yılında da yıldıza zarar verdiği gerekçesiyle James Otis tutuklanmış, vandalizm cezasına çarptırılmıştı.

İsmi Şöhretler Geçidi’ne yazılan Trump’ın yıldızına saldırıların ardından, Hollywood Ticaret Odası Başkanı Leron Gubler “Hollywood bulvarı olumlu katkıların kutlandığı bir kurum. İnsanlar onore edilen birinden mutlu değilse, California tabelalarını yakıp yıkmaktansa öfkelerini başka şekillerde göstermeli. Demokrasimiz hukuku temel alıyor” demiş ve ardından yıldızın onarılacağını söylemişti.  

Hollywood Walk of Fame resmi internet sayfasında, biri adına yolda yıldız yapılmasının koşulları açıkça anlatılıyor. Buna göre, bir kişinin adına yıldız konması için önce aday gösterilmesi ya da bizzat kendinin aday olması gerekiyor. Yıldızın konup konmayacağını ise oylama sonuçları belirliyor. Yani Trump ya aday gösterildi, ya da kendi aday oldu, ama fazlaca oy almış olacak ki geçitte adına bir yıldız yapıldı.