Fotoğrafın domuzun doğurduğu insana benzeyen bebeği gösterdiği iddiası

Fotoğrafın domuzun doğurduğu insana benzeyen bebeği gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gelen bir fotoğrafta yer alan domuzun, insana benzeyen bir bebek doğurduğu iddia edildi.

Twitter’da bir kullanıcı tarafından “Elim ayağım titriyor” ifadeleri ile 27 Temmuz 2018’de paylaşılan fotoğraf, 130 defa retweetlendi ve 438 beğeni aldı.Facebook’ta da dolaşan fotoğraf şimdiye kadar 41 bin defa paylaşıldı. Storia.me ve Son Dakika Türkte de paylaşılan fotoğrafta aynı şekilde bir domuzun insana benzeyen bir bebek doğurduğu iddiaları yer aldı.

kurankız

Fotoğraf, Maganuco’nun heykellerinden birine ait

Fotoğrafın, bir domuzun doğurduğu insana benzeyen bir bebeği gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, İtalyan sanatçı Laira Maganuco’nun asetik silikondan yaptığı ve internet üzerinden sattığı heykellerinden birine ait.

laira maganuco domuz insan heykel

Söz konusu fotoğraf, Laira Maganuco’nun alışılagelen estetik algısını yıkmak amacıyla kolay şekillendirilebilir asetik silikondan yaptığı “Hibrit domuz bebek” isimli heykele ait.

Maganuco’nun aynı konseptte yaptığı başka eserleri de mevcut. İtalyan sanatçı, heykellerini bir internet sitesi üzerinden satıyor.

İddia fotoğrafta, domuzun yanında gözleri kapalı yatmakta olan sıradışı bir bebek görülüyor. Fotoğraftaki heykelin gerçek bir domuzun yanında bulunmasının sebebi ise sattığı heykellerin gerçekliğini kanıtlamak. Heykelin diğer fotoğraflarına Maganuco’nun kendi Facebook ve Instagram sayfalarında paylaştığı gönderilerden ulaşmak mümkün.

İtalyan sanatçının başka bir heykeli “İnsan başlı kedi gövdeli yaratık” iddiası ile Türkiye’de daha önce de paylaşılmış.

kurankız9

İtalyan sanatçı aynı konseptte başka eserler de üretiyor

İtalyan çağdaş sanatçılarının tanıtıldığı Premionocivelli isimli internet sitesinde yer alan Maganuco’nun biyografisinde kendi cümleleri ile sanatçının farklı bir sanat anlayışı olduğu anlaşılıyor. Sanatçı, Words Social Forum’daki röportajında ve kendi internet sitesinde de bunu, insanlardaki yerleşmiş estetik algısını kırmak ve kendisini bu şekilde ifade edebilmek amacıyla yaptığını açıklamış.

İtalyan sanatçı eserlerini Etsy.com ve kendi internet sitesi üzerinden satıyor.

Söz konusu heykelin yapıldığı maddeleri sanatçı, Etsy.com’da açıklıyor;

Şekillendirilebilir asetik silikondan olan bu silikon parçaları,heykelin baş ve vücut bölgeleri için kullanıldı. Bu parçalar, çok yumuşak platin silikon parçalarıdır.

Laira Maganuco’nun diğer eserlerinden birkaç örnek:

kurankız6

domuz cocuk

Türkiye’deki paylaşımdan önce fotoğraf, Malezya ve Vietnam gibi ülkelerde paylaşıldı. Malezyalı bir kullanıcı tarafından 26 Temmuz 2018’de paylaşılan fotoğraf, şimdiye kadar 17 bin defa retweetlendi ve 15 beğeni aldı.Kenyalı bir haber sitesinde ise Venasnews’ın haberinde yer alan fotoğraf, Muranga’da bir domuzun insana benzeyen bir canlı doğurmuş halde bulunduğu iddiası ile paylaşıldı.

Sosyal medyada sıkça paylaşılan fotoğrafların ardından Malezyalı ve Avustralyalı doğrulama sitelerinin bu konudaki analizlerine de ulaşmak mümkün.

Sanatçının yaptığı heykeller yeniden gündem oldu

Bir kullanıcı tarafından 9 Ağustos 2019'da Facebook'a yüklenen ve ormanda bulunan "canlıya" ait olduğu ifade edilen video, şimdiye 3 bin 500 kişi tarafından paylaşıldı ve 238 bin kez görüntülendi.

\"\"

Videodaki söz konusu heykelin de İtalyan sanatçı Laira Maganuco tarafından yapılan bir çalışma olduğunu söylemek mümkün. Maganuco'nun Facebook sayfasında yer alan fotoğraflarda satışa sunduğu heykelin diğer fotoğrafları görülebiliyor. Maganuco, heykelin fotoğraflarını paylaşırken "köpek yavrusunun geleceği" şeklinde bir açıklama da eklemiş.

\"\"

Benzer iddialara daha önce de internette rastlamak mümkün

Uzun süredir internette şehir efsanesi haline gelen ve “Kur’anı yırtan kız” olarak paylaşılan benzer bir iddiada da, Kur’an-ı Kerim’i yırtan bir kızın sözde fotoğrafına yer veriliyordu. Fotoğraf 2000’lerde e-posta zincirleri aracılığıyla yüzlerce kişinin zihninde bu ifadelerle yer etti.

\"\"

Fakat söz konusu fotoğraf da Maganuco’ya benzer işler üreten Avustralyalı sanatçı Patricia Piccinini’nin 2003 yılında Venedik Bienal’inde sergilenen “The Leather Landscapes” kurgusundaki (Enstelasyon:Yerleştirme sanatı.) bir heykele aitti.

\"\"