Fotoğrafın Doğu Türkistan’da işkence gören bir çocuğu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Doğu Türkistan’da işkence gören bir çocuğu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2007 tarihli “Mongol: The Rise Genghis Khan” (Moğol: Cengiz Han’ın Yükselişi) adlı filmden bir sahneyi gösteriyor

İlgili sahne, senaryodaki öldürme girişimlerinden biri için çekilmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, Doğu Türkistan'da Çin’in işkence ettiği bir Uygur çocuğu gösterdiği iddia edildi. Facebook’da 5 Aralık 2019 tarihinde paylaşılan bir gönderi, 400’e yakın beğeni ve paylaşım aldı. Gönderiye yapılan yorumların bazılarında kullanıcılar Çin mallarını boykot çağrısı yaparken, bazıları da fotoğrafın gerçek olduğunu düşünerek tepki gösteriyor. Yine aynı fotoğrafla yapılan bir başka paylaşım 600'e yakın beğeni ve bin paylaşım aldı.

dogu turkistan iskence 1

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf 2007 tarihli “Mongol: The Rise Genghis Khan” (Moğol: Cengiz Han’ın Yükselişi) adlı filmden bir sahneyi gösteriyor. 

Fotoğraf 2007 tarihli bir film sahnesinden

Görseli Yandex arama motorunda tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, fotoğrafın 2007 yılında vizyona giren “Mongol: The Rise Genghis Khan” filminden bir sahneye ait olduğunu görüyoruz.

dogu turkistan iskence 3

Film, Cengiz Han’ın 1206’da dünyanın yarısını fethetmeden önceki köle yaşamını anlatıyor. Filmin 26. dakikasında iddia konusu kareyle karşılaşıyoruz.

dogu turkistan iskence8

Film hakkındaki bilgilerden sahneyi canlandıran çocuk oyuncunun adının Odnyam Odsuren olduğunu öğreniyoruz. Çeşitli sitelerden aynı oyuncuya ait başka film karelerine ulaşmak da mümkün; ancak IMDB’ye göre oyuncunun rol aldığı başka bir yapım yok

dogu turkistan iskence 6

dogu turkistan iskence5

Filmin hikayesine göre, düşman kabileler ileride kağan olmasından endişe ettikleri Cengiz Han’ı öldürmeye çalışıyorlar. İlgili sahne, senaryodaki öldürme girişimlerinden biri için çekilmiş. 

dogu turkistan iskence 7

Sonuç olarak fotoğrafın Doğu Türkistan’da işkence gören bir kişiyi gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf, 2007 yılında çekilen “Mongol: The Rise Genghis Khan” filminden bir sahneye ait.