Fotoğrafın Diyarbakır'daki askeri üsse saldırı girişiminden olduğu iddiası

Fotoğrafın Diyarbakır'daki askeri üsse saldırı girişiminden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntü 2014 yılından ve Nijerya'dan.

THY'ye ait bir uçağın kanadının alev alması sonrası başlayan yangınla ilgili fotoğraf birçok haber sitesinde yer almış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan bir fotoğrafın, Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'na saldırı girişiminden olduğu iddia edildi.

diyarbakir saldiri iddia foto

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle TinEye üzerinden aradığımızda, görüntünün 23 Temmuz 2014 tarihli bir haberle ilişkilendirildiğini görüyoruz. Haberde fotoğrafa yer verilmese de görüntünün Nijerya'dan ve Türk Hava Yolları'na ait bir uçağın kanadından olduğu bilgisine erişiyoruz.

Fotoğrafı Yandex üzerinden aradığımızda Türkçe bazı haberlere ulaşmak mümkün. 24 Temmuz 2014 tarihinde Cumhuriyet'te yayınlanan bir haberde TK587 sayılı yolcu uçağının kanadının yakıt alımı yaparken alev aldığı ve yolcuların tahliye edildiği bilgisi yer alıyor.

cumhuriyet ucak haber

Yine Air News Times, Airport Haber gibi havacılık alanında yayın yapan sitelerde de aynı fotoğraf, aynı bilgilerle yer alıyor.

İki maket uçakla saldırı girişimi

19 Mayıs 2021 tarihinde Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'na iki ayrı saldırı girişiminde bulunuldu. Neredeyse kentin tamamından duyulan patlama sesleri sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırı girişiminin iki maket uçakla yapıldığını belirtti. Olayda herhangi bir can kaybı yaşanmadığı ifade edildi.