Fotoğrafın dişlerini kolye yapıp sevgilisine hediye eden Mısırlı genci gösterdiği iddiası

Fotoğrafın dişlerini kolye yapıp sevgilisine hediye eden Mısırlı genci gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görseldeki fotoğraf gerçek değil, montaj.

Mısırlı genç dişlerini çektirmediğini açıklamış. Sonraki fotoğraflarında dişleri yerinde duruyor.

Görseldeki kolye tasarım sitelerinden alınmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dişlerden yapılmış bir kolye ve dişsiz halde çekilmiş bir kişinin görseli paylaşımlar arasında dikkat çekti. Görselin, Mısırlı bir gencin dişlerini çekip kolye yaparak sevgilisine hediye ettiğini gösterdiği iddia edildi. 

dislerden yapilmis kolye tw

Fotoğraf yanlış yorumlanmış 

Görseli tersine görsel aramayla aradığımızda, sonuçlarda görseli Mustafa Süleyman El-Seyid’in 31 Ekim tarihinde sosyal medya hesabında paylaştığı bilgisine ulaşıyoruz. Görselde dişsiz halde fotoğrafı çekilmiş kişi El Seyid, kendi fotoğrafını dişlerden yapılmış bir kolyenin yanında aslı Arapça yazdığı not ile paylaşmış.

mustafa suleyman fb

Ancak El Seyid’in hesabında sonraki tarihlerde paylaştığı fotoğraflarda, dişlerini çektirmediğini görüyoruz. 

Görseldeki fotoğraf dijital araçlarla montajlanmış ve dişler silinmiş.

 

mustafa suleyman fb paylasim

Dişsiz fotoğrafını ve dişlerden yapılmış kolye paylaşımı hakkında Reuters’a konuşan El Seyid, Mısır’da 4 Kasım günü kutlanan Sevgililer Günü için şaka amaçlı paylaştığını ifade etmiş. 

Görseldeki kolyede yer alan dişlerin gerçek olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak tersine görsel arama sonucu, kolyenin birçok internet sitesinde kaynağı belirtilmemiş şekilde sık paylaşıldığına rastlıyoruz. Kolyeyi 2016 yılında insan vücudunun parçalarından yapılmış aksesuarlar listesinde ve Pinterest gibi tasarım paylaşımları yapan sitelerde paylaşılan benzer görseller arasında görmek mümkün.

Sevgililer Günü bütün dünyada 14 Şubat’ta kutlandığı halde, Mısırlılar “Eid el-Hob el-Masri” yani Mısır Sevgi Günü olarak anılan 4 Kasım gününde de kutluyor. 4 Kasım’da kutlama fikrini ilk kez 1950 senelerinde Mısırlı gazeteci yazar Mustafa Amin ve Ali Amin yayınladıkları Al-Akhbar gazetesinde okurlara sundukları anket ile karar verdiği anlatılanlar arasında

 

Paylaşılan iddia daha önce Reuters ve Malumatfurus.org sitelerinde de incelenmişti.