Fotoğrafın Cumhurbaşkanlığı’na alınan Mercedes limuzini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Cumhurbaşkanlığı’na alınan Mercedes limuzini gösterdiği iddiası

Karma Karma
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait Mercedes Maybach 62 S model bir limuzini gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta 18 Eylül 2018’de Türkhane isimli hesap tarafından “400 Milyon Euro'luk uçağın ardından, şimdi de 5 Milyon Lira'ya Mercedes Maybach 62 S Limuzin rezaleti” ifadeleri ile paylaşılan gönderi şimdiye kadar yaklaşık 5 bin defa paylaşıldı. Aynı fotoğraf bazı Twitter kullanıcıları tarafından da paylaşıldı.

erdogan mercedes arac iddia facebook

Ancak fotoğraf Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait Mercedes Maybach 62 S aracı göstermiyor. Fotoğraf, Almanya’nın Stuttgart şehri yakınlarında bulunan Auto Seredin isimli bir araç satış ofisinin internet sitesinde bulunan Mercedes-Benz S 600 Maybach Pullman araca ait. İddia konusu görselde bulunan Türkiye bayrağı ve Cumhurbaşkanlığı forsu sonradan eklenmiş. Ancak Cumhurbaşkanlığının aynı modelde limuzin ve sedan araçları bulunuyor.

Fotoğraf Almanya’dan

İddiaya konu olan aracın sosyal medyada yer alan fotoğrafı arama motorlarında tersine görsel arama özelliği ile aratıldığında Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin başkenti olan Stuttgart şehri yakınlarındaki bir araç satış ofisinin internet sitesine ulaşılıyor.

erdogan mercedes arac limuzin maybach almanya

Fotoğrafın altında yer alan bilgilerde, aracın modeli ve teknik özellikleri yer alıyor. Buradan iddiaya konu olan aracın Mercedes-Benz markasının Maybach S62 model limuzin değil Maybach S 600 model ve kasa tipi Sedan olduğu anlaşılıyor. Ayrıca aracın şu anki net fiyatı 565 bin Euro olarak gözüküyor. Bugünkü Euro kuru (20 Eylül 2018) baz alınarak aracın fiyatının 4 milyon 175 bin Türk Lirası olduğunu söylemek mümkün. Yani iddiada belirtildiği gibi 5 milyondan daha az bir miktar söz konusu.

Maybach S serisinin Türkiye’ye satışı bulunuyor. İstanbul’da bulunan lüks araç ithalatı yapan ve Birleşik Krallık menşeli Rolls Royce’un Türkiye distribütörü Royal Motors’taki bilgilere göre Mercedes-Benz aracın fiyatı 950 bin Euro. Bu miktar, aracın üretim yeri olan Almanya’daki fiyatına göre oldukça yüksek.

Arka plandaki binadan ve çevredeki yapılardan ve Google Haritalar’daki sokak görünümü özelliği ile aynı açıdan çekilebilen bir görüntüden, Royal Motors’un da satış amaçlı, Almanya’da satış amaçlı farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları kullandığı söylenebilir. Ayrıca aşağıda yer alan fotoğraflardan birinde Stuttgart’ta bulunan araç satış ofisinin logosundaki harfler görülebiliyor. AutoSeredin’in Instagram hesabından da söz konusu fotoğraflara ulaşılabiliyor. AutoSeredin’in resmi internet sitesinden de çevredeki yapıları ve ofis binasını gösteren görüntülere ulaşmak mümkün.

Orijinal fotoğraflardan, iddia konusu fotoğrafta bulunan Türkiye bayrağı ve Cumhurbaşkanlığı forsunun sonradan eklendiği anlaşılıyor. Ayrıca YouTube’da adı geçen lüks aracın ‘44 limuzin modelini inceleyen bazı videolara ulaşılabiliyor. Bu videolardan iddiadaki fotoğrafın S600’ün limuzin modeline ait olmadığı görülüyor.

Mercedes maybach s600 1

Mercedes maybach s600 2AutoSeredin Almanya Ofis Haritalar

Google Haritalar’da bir önceki fotoğrafla aynı açıdan çekilmiş ve Hechingen-Stuttgart’taki araç satış ofisini gösteren sokak görünümü.

Cumhurbaşkanlığı’nın 2018’de edinebileceği araç sayısı 14

Söz konusu araç Erdoğan’a tahsis edilebilecek bir makam aracı olarak düşünülürse, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden erişilebilen 2018 Yılı Merkezi Bütçe Kanunu’nda bulunan bazı cetvellerde kamu kurumlarının satın alacakları taşıtların azami satın alma bedellerini ve 2018 yılında edinilebilecek taşıtların listesini “T Cetvelinde” görebilmek mümkün. 2018’de edinilebilen taşıtların listesinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği hizmetlerinde kullanılmak üzere merkezi yönetim bütçesinden toplamda 14 adet binek otomobil tahsis edilebileceği anlaşılıyor.

makam araclari liste merkezi yonetim kanun

teyit.org’un 13 Ağustos 2018 tarihli yazısında belirtildiği gibi Cumhurbaşkanlığı’nın resmi araç envanterine ulaşmak ise mümkün değil. Her yıl 5018’e ek çıkarılan T Cetvelleri’nden araçların niteliğinin ve modellerinin kararının, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne bağlı olduğu anlaşılıyor. Fakat Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin açtığı Zorunlu Mali Sorumluluk ve Kasko Sigortası gibi hizmet alımı ihaleleri incelendiğinde yapılacak kasko sigortası sayısı kadar aracın alındığı ve bu araçların modellerinin/markalarının bilgisine ulaşılabilir. Söz konusu ihaleleri ve sonuçlarını görmek için Kamu İhale Kurumu’nun ekap.kik.gov.tr internet sitesi kullanılabilir. Buradan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin ilgili ihalesi aratıldığında Ocak 2018’de sonlanan bir ihaleye ulaşılıyor.

CB İhale Alimi Kasko

2018’de Cumhurbaşkanlığı’na ait 331 adet aracın kasko sigortası yaptırılmış

İlgili ihaleyi kazanan yükleniciler Ziraat Sigorta Anonim Şirketi ve Tunalar Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi olmuş. İhalenin toplam bedeli ise 1 milyon Türk Lirasının üzerinde. İhalenin ayrıntıları incelendiğinde Hizmet Alımına Dair Sözleşme Tasarısı’nda 331 adet aracın kasko sigortası, 214 adet aracın zorunlu mali sigortası yapılacağı bilgisine ulaşılıyor.

kamu ihale kasko 1

İddiaya konu olan limuzinden Cumhurbaşkanlığı’nda iki adet bulunuyor

Ekap’tan ulaşılabilen ihale dökümanı dosyasında ihaleyi oluşturan belgelerdeki Ek-1 ve Ek-2 kısımlarından 2018 yılı içerisinde kasko sigortası yapılan araçların listesinde yer alan bilgilere göre 2 adet Mercedes-Benz S 600 L Guard Zırhlı, 2 adet S 600 L Limuzin Zırhlı, 6 adet S 600 L Zırhlı ve 3 adet S 600 Zırhlı resmi otomobilinin var olduğu bilgisine ulaşılıyor.

kamu ihale kasko 3

kamu ihale kasko 2

Kurumların satın alabilecekleri taşıtların azami satın alma bedellerini gösteren listede ise bir adet binek otomobilin fiyatının en fazla 166 bin TL olduğu görülüyor.

t cetveli makam araclari

Fakat aynı listenin altındaki nottan Cumhurbaşkanlığı’nın edinebileceği bir aracın cins ve fiyatının Cumhurbaşkanı tarafından belirlenebileceği bilgisine ulaşılabilir. Aynı notta Cumhurbaşkanlığı’nın alabileceği bir araç, o yılın merkezi bütçe kanununda Maliye Bakanlığı için belirtilen “T-22 diğer taşıtlar” kategorisindeki 100 taşıttan biri olabildiği bilgisi de mevcut. Cins ve adetleri ise Maliye Bakanlığı’nın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenebiliyor. Araçların bedeli, ilgili idarenin bütçesinden ödeniyor.

Erdoğan'ın araç konvoyunda da bu model araç görülüyor

YouTube’da 12 Ocak 2018’de paylaşılan bir videodan ulaşılabilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın araç konvoyu dikkatlice izlendiğinde 42. saniyede görülen otomobilin modeli iddiaya konu olan Mercedes-Maybach S600 olduğu görülebiliyor.

erdogan mercedes konvoy

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkanlık seçimi sonrasında 9 Temmuz 2018’deki göreve başlama töreni sırasında çekilen fotoğraflardan da Mercedes-Maybach S600 limuzin tipi aracı görmek mümkün.

erdogan 9 temmuz konvoy

Söz konusu aracın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makam araçlarından biri olduğu iddiası 2017’de Forum Donanım Haber ve Web Tekno gibi internet sitelerinde de yer almıştı. Hatta Web Tekno’da Eser Şahin’in yazısında aracın 1 milyon Türk Lirası ile restore edildiği bilgisi yer alıyor.

Mercedes makam araçları daha önce de gündemdeydi

Hürriyet’in 28 Temmuz 2017 tarihli haberinde dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a yönelik dönemin CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş’ın “5 milyon TL değerinde makam aracı sahibi olduğu” soru önergesi bulunuyor. Aynı haberde bahsi geçen aracın Mercedes-Benz S600 modeli olduğu bilgisi mevcut. Kahraman, bu iddia üzerine yaptığı açıklamada 2012 model Mercedes’in Başbakanlık tarafından tahsis edildiği bilgilerini veriyor. Mercedes aracın üretim fiyatına satın alındığını da ekliyor. Yarkadaş’ın önergesi üzerine yaşanan tartışmalara ise yine Cumhuriyet’in 27 Temmuz 2017 tarihli başka bir haberinden ulaşmak mümkün. Yarkadaş’ın soru önergesine 5 Aralık 2017’de gelen cevapta, TBMM Başkanlığı’nda iki adet Mercedes araç olduğu söylenmiş. Kahraman’ın açıklamasındaki gibi bu araçlar 2012 model ve o dönem birinin bakımı yapılmış. Modelleri ise sırasıyla S350 ve S600.

Sonuç olarak iddiada yer alan fotoğrafın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mercedes-Benz Maybach 62 S limuzinini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf Almanya’nın Stuttgart şehrinde bulunan bir araç satış ofisinde çekilmiş Mercedes-Benz S 600 Sedan araca ait. Fakat Cumhurbaşkanlığının Mercedes-Benz S 600 model 12 adet resmi aracı bulunmakta. Bunların ikisi adı geçen modelin limuzin tipindeki araçlar.