Fotoğrafın Covid-19 aşı noktasındaki organ bağışı çağrısını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Covid-19 aşı noktasındaki organ bağışı çağrısını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Afişin orijinaline daha önce yayınlanmış içeriklerden ulaşılabiliyor.

Bu fotoğrafta organ bağışına dair bir yazı yok. Yazı sonradan dijital araçlarla eklenmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Pfizer-Biontech aşısı yetişkinlerden sonra Mayıs 2021’den itibaren 12-15 yaş arası için bazı ülkeler aşı için onayı vermişti. 5-11 yaş aralığı için Covid-19 aşısına birçok başka ülkede daha sağlık kuruluşları onay verdikten sonra, sosyal medyada çocuklar ve aşılar hakkında yanlış paylaşımlar dolaşmaya başladı. 

Bir aşı noktasındaki afişi gösterdiği iddia edilen bir görselin de, çocukları aşıdan sonra organ bağışına yönlendiren bir mesaj içerdiği iddia edildi. Paylaşımlar tepki ve kaygıya neden oldu. 

 banner organ donation support

Gönderilerle aşılama gerekçesiyle, pediatrik organ bağışının teşvik edildiği iddia ediliyor. 

Görsel montajlanmış

Tersine görsel arama yöntemi ile araştırdığımızda, görselin aslının Amerika’nın Foxborough kentindeki Gillette Stadium’unda Kraft Toplum Sağlığı Merkezi’nin sunduğu Covid-19 aşı etkinliğinden olduğunu görüyoruz.

Fotoğraftaki afiş, Mass General Brigham Hastanesi tarafından hazırlanmış ve orijinalinde “Covid-19 aşıları burada, randevuya gerek yok” yazısının altında aynı metnin İspanyolcası yazıyor. Montaj buraya yapılmış. 

vaccine gillette stadium

Görselin orijinalinde organ bağışları hakkında herhangi bir yazı ve işarete rastlanmıyor. 

Mobil aşı noktaları Gillette Stadium’da New England Patriots Amerikan futbolu takımının antrenman kampları sırasında izleyici olarak katılan taraftarlar için hazırlanmış. Afişin orijinaline, benzer etkinlik videoları üzerinden ulaşmak da mümkün. 

covid organ spanish

Aşı noktasında bulunan araçlarda da iddia edilen yazı yok.

craft center van

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) 2 Kasım’da yaklaşık 28 milyon çocuğa Covid-19 aşısı olmasını tavsiye etmişti. 

ABD Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) bilim insanlarından oluşan danışma heyeti de 29 Ekim’de Pfizer-BioNTech'in aşılarının 5-11 yaş arası çocuklar için uygulanmasını onaylamıştı. Aşının bu yaş aralığında yüzde 90’ın üzerinde koruma sağladığını duyuruldu. 

Görsel daha önce Reuters, USA Today, Fullfact, AP ve Politifact tarafından da incelenmişti.