Fotoğrafın Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden doktorları gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden doktorları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraflar İtalya’da Covid-19’la mücadele eden sağlık görevlilerinin portre çekiminden.

Ölen sağlık görevlileri arasında fotoğrafı çekilen isimler yok.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Türkiye’de Covid-19 sebebiyle ölen doktorları gösterdiği iddia edildi. Geçtiğimiz günlerde fotoğrafların İtalya’da ölen doktorları gösterdiği de iddia edilmişti. Paylaşımlardan yalnız biri 2 binden fazla kez beğenilmiş.

iddia covid olen doktorlar

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraflar, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden doktorları değil, İtalya’da Covid-19’la mücadele eden sağlık görevlilerinin portre çekimlerini gösteriyor. 

Fotoğraflar ölen doktorları göstermiyor

Covid-19 salgınını önlemek için tüm sağlık görevlileri en ön saflarda yer alıyor. Özellikle yoğun bakım doktor ve hemşireleri Covid-19 hastalarıyla sürekli yakın temasta olduğundan bulaşı engellemek için saatler süren mesailerini özel ekipmanlarla yapmak zorundalar. 

Bu şartları en ağır şekilde yaşayan doktor ve hemşirelerden çoğu da İtalya’da. Associated Press (AP) fotoğrafçıları da 27 Mart 2020’de İtalya’daki yoğun bakım hemşire ve doktorlarının portrelerini çekerek maske, gözlük gibi ekipmanların görevlileri nasıl etkilediğini göstermiş. Roma, Bergamo ve Brescia şehirlerindeki hastanelerin yoğun bakım ünitelerine giderek doktor, hemşire ve diğer sağlık görevlilerini yeşil cerrahi örtülerinin önünde fotoğraflamış. ‘İtalya’nın kahramanları’ başlığını taşıyan portrelerin tamamına ilişkin bilgiler AP’nin sitesinde de yer alıyor. Ayrıca fotoğrafları hem birçok haber sitesi hem de fotoğrafların çekildiği hastaneler sosyal medya hesaplarında paylaşmış.

michela pagatti italy covid27 Mart 2020 tarihinde çekilen fotoğraflardan biri. Fotoğraf, yoğun bakım ünitesi hemşiresi 48 yaşındaki Michela Pagati’yi gösteriyor. Pagati hayatta. 

Ölen sağlık görevlileri arasında fotoğrafı çekilen isimler yok

İtalya’da Covid-19 sebebiyle ölen sağlık görevlilerine ilişkin bazı bilgilere ulaşılabiliyor. Son olarak 28 Nisan 2020 tarihi itibariyle 150’den fazla doktorun ve 20’den fazla hemşirenin hayatını kaybettiği görülüyor. Bu isimler arasında ise fotoğrafları çekilen sağlık görevlileri bulunmuyor. Türkiye’de de sağlık çalışanları arasında hayatını kaybedenler ve salgından etkilenenler olduğu biliniyor.

Sonuç olarak fotoğrafta yer alan doktorların Covid-19 sebebiyle Türkiye’de ya da İtalya’da ölen sağlık görevlilerini gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.