Fotoğrafın Covid-19 aşısı yüzünden simsiyah gözlü doğan insanüstü bebeği gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Covid-19 aşısı yüzünden simsiyah gözlü doğan insanüstü bebeği gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki yeni doğan bebek sağlıklı ve normal.

Bebeğin annesi ve babası bebek doğmadan önce Covid-19 aşısı olmamış.

Yeni doğan bebeklerin göz rengi, bir yaşına kadar değişebiliyor. Nitekim, Lara Saadeddine’nin yüklediği son videolarda şimdilerde bir yaşını doldurmuş bebeğin gözlerinin simsiyah olmadığı görülüyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya kullanıcıları, yeni doğmuş bir bebeğin şaşkınlıkla kameraya baktığı videoyu bebeğin insanüstü olduğu iddiasıyla paylaştı. İddialara göre bebeğin simsiyah gözlü doğmasının nedeni, anne ve babasının Covid-19 aşısı olmasıydı. 

fotografin covid 19 asisi yuzunden simsiyah gozlu dogan insanustu bebegi


Yeni doğmuş bebek sağlıklı

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, TikTok’ta paylaşılan bir videodan alındığını görüyoruz. Orijinal videoyu Lara Saadeddine isimli kullanıcı TikTok’ta 23 Temmuz 2021’de paylaşmış. Videonun açıklamasında, bebeğin iki günlükken yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kaldığı süre boyunca başını kaldırıp videoyu kaydeden kişiye nasıl bakabildiğinin ayrıntıları yer alıyor.

Bebeğin annesi Covid-19 aşısı olmamış

Lara Saadeddine, 30 Eylül'de TikTok’a yüklediği başka videoda bebeğiyle ilgili asılsız iddialara değinmiş. 

Bebeğinin “insanüstü bir canlı” olduğu iddiaların doğru olmadığını ve Covid-19 aşısı yüzünden bebeğin siyah gözlü doğmadığını, hatta Covid-19 aşısı olmadığını ve bebeğinin sağlıklı olduğunu söylüyor.

Saadeddine Reuters’a da aynı şeyleri söylemiş. Saadeddine'nin söylediğine göre, video aslında Ağustos 2020'de kaydedilmiş. 

Saadeddine’in TikTok hesabını incelediğimizde bebeklerin ilk videosunu Kasım 2020’de paylaştığını görüyoruz. Lara Saadeddine’in yaşadığı bölge olan Meksika’da İlk Covid-19 aşılamasının 25 Aralık 2020’de başladığını göz önünde bulundurduğumuzda, anne ve babanın doğumdan önce Covid-19 aşısı olmuş olamayacağını söyleyebiliriz.

Saadeddine’nin TikTok’ta paylaştığı son videoda, iddialarda yer alan bebeğin sağlıklı ve normal olduğunu görüyoruz.

Orijinal video bebeğin insanüstü bir canlı olduğundan bahsetmiyor

Videonun arka planında duyulan kadın sesi, 12 Haziran 2021'de TikTok’a yüklenen başka bir ses. Orijinal seste Covid-19 aşılarından bahsetmiyor. 

TikTok’ta kullanıcıların kaydettiği sesler, farklı kullanıcılar tarafından kullanıyor ve böylece ortaya kullanılan sesin arka planda olduğu bir akım çıkıyor. Videoda yer alan Pandemic babies sesi de viralleşmiş akımlardan. Akımlaşmış seste kadın, pandemi sırasında çocuk sahibi olmanın zorlu bir mücadele olduğunu, bu dönemde ilk çocuğunu doğurmuş olsaydı, normalden farklı bir durum olduğu için sadece bir çocuğu olacağını açıklıyor. 

Orijinal sesi seslendiren kadın bebeğin insanüstü bir canlı olduğundan ya da bebeklerin Covid-19 aşısından olumsuz etkilendiğinden bahsetmiyor. Bu ses, platforma yüklenen diğer videolarda kullanılmış ve görünüşe göre pandemi sırasında doğmuş bebeklerin videolarında kullanılıyor.

Yeni doğan bebeklerin siyah göze sahip olması normal

Bebeklerin göz rengi bebeğin cildine rengini veren melanosit adlı özel hücrelerin salgıladığı bir protein olan melanine bağlı. Melanin ne kadar fazlaysa, gözler, saçlar ve cilt o kadar koyu oluyor. Genetik olarak koyu tenli olan bebekler genellikle kahverengi ve siyaha yakın renk gözlü doğuyor. 

Yeni doğan bebeklerin göz rengi, bir yaşına kadar değişebiliyor. Nitekim, Saadeddine’nin yüklediği son videolarda şimdilerde bir yaşını doldurmuş bebeğin gözlerinin simsiyah olmadığı görülüyor.