Fotoğrafın Cizre'de saldırıya uğrayan bir sağlık çalışanını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Cizre'de saldırıya uğrayan bir sağlık çalışanını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gelen bir fotoğrafın Şırnak, Cizre’de yaralılara yardıma giden sağlık çalışanlarının darp edildiğini gösterdiği iddia edildi.

“Cizrede Yardım etmeye gittiği insanlar tarafından bu hale getirilen 112 çalışanını ibret-i alem için herkes görsün…” ifadeleri ile “Fotoğraf mesajları” isimli hesap tarafından Facebook’ta 8 Temmuz 2018’de paylaşılan gönderi şimdiye kadar 506 defa paylaşıldı ve yaklaşık 190 beğeni aldı.

Benzer cümlelerle 21 Aralık 2015’te Facebook’ta “Osmaniye Şehri” isimli hesap tarafından paylaşılan gönderi de şimdiye kadar 230 bin defa paylaşıldı. Aynı iddia, Twitter’da farklı kullanıcılar tarafından da paylaşıldı. Söz konusu paylaşımlarda, sağlık çalışanlarına bölge halkının şiddet gösterdiği iddia edildi.

cizre iddia

Fotoğrafın Cizre’de yardıma giderken şiddete maruz kalan sağlık personelini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2011’de Ankara’da meydana gelen trafik kazasında yaralanan, 112 Acil Sağlık çalışanı Funda Yücel’e ait.

Fotoğraf, Ankara’da gerçekleşen bir kazadan

Söz konusu fotoğrafın, NTV’nin 27 Nisan 2011 tarihli haberinde kullanıldığını görmek mümkün. Buna göre Cizre’den olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın Ankara’da meydana gelen bir trafik kazasına ait olduğu anlaşılıyor. Kazanın, hasta taşıyan bir ambulansın geçiş üstünlüğü olmasına rağmen Ankara, Etiler Orduevi yakınlarındaki bir kavşakta yavaşlamayan bir otomobile çarpması sonucu meydana geldiği bilgisine ulaşılıyor.

NTV’nin haberinden kaza sonrası çekilen diğer fotoğraflara ulaşmak mümkün.

hasta tasiyan ambulans kaza yapti 2hasta tasiyan ambulans kaza yapti

Olay, başka haber sitelerinde de yer almış

Olayın gerçekleştiği gün Hürriyet’in yaptığı haberden ise ambulansın sürücüsünün ve kazadan sorumlu aracı kullanan şahsın ismine ulaşmak mümkün. Söz konusu haberde ambulansın plakasına da yer verilmiş. 06 AB 2909 plakalı ambulans aracının devrildiği buradan anlaşılıyor. NTV’nin haberinde yer alan görüntülerden de devrilen ambulans aracının plakasını görmek mümkün.

devrilen ambulans fotografi

Ayrıca yine aynı haberde kaza yerinin Etiler Orduevi yakınları olduğu bilgisi var. Devrilen ambulansın olduğu fotoğraftan da kazanın Ankara’da Celal Bayar Bulvarı’nda bulunan Etiler Orduevi’ne yakın bir noktada gerçekleştiği anlaşılıyor. Kazaya ait aynı bilgiler, Posta’nın 28 Nisan 2011 tarihli haberinde de geçmiş.

orduevi ve cevresi

Ankara Etiler Orduevi ve çevresi

Fotoğraftaki kişi, 112 Acil Sağlık çalışanı Funda Yücel

Sağlık çalışanlarının sendikası Türk-Sağlık Sen’in 29 Nisan 2011 tarihinde resmi internet sitesinde yaptığı ve Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu olay gibi birçok kazada gerçekleşen zararların önlenmesi için ambulans araçlarına sigorta yapılması talebini içeren açıklamadan kazada yaralanan ve iddiaya konu fotoğrafta görülen 112 Acil Sağlık çalışanının Funda Yücel olduğu bilgisine ulaşmak da mümkün.

Sonuç olarak iddiaya konu fotoğraf, Ankara’da bir ambulans ile ambulansın geçiş üstünlüğüne uymayan bir otomobilin çarpışması ile meydana gelen bir kaza sonucu çekilmiş.

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Cizre’de de sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddete karşı 30 Eylül 2015’te sağlık çalışanları bir açıklama yaparak bu gibi olayları kınamıştı. Fakat fotoğrafın söz konusu açıklama benzeri Cizre bölgesinde yaşanan bir şiddet olayını yansıttığı iddiası doğru değil.