Fotoğrafın Çin'deki uçak kazasından olduğu iddiası

Fotoğrafın Çin'deki uçak kazasından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler bir belgeselden alınmış.

Belgeselde temsili olarak 1997 yılında düşen başka bir uçak gösteriliyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın 21 Mart 2022’de Çin’de düşen uçağı gösterdiği iddia edildi. Paylaşımlara göre Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının dengesini sağlamak için kullanılan dikey stabilizatörün yerinde olmadığı da ifade edildi. 

ucak kaza

Görüntüler eski tarihli bir televizyon yapımından

Tersine görsel arama yöntemiyle fotoğrafa dair ipuçlarını yakalamak mümkün. Görüntüler National Geographic’de yayınlanan ve uçakların düşüş nedenlerine dair araştırmaların yapıldığı belgesel serisi Uçak Kazası Raporu’nun bir bölümünden alınmış.

10 Şubat 2022’de YouTube’a yüklenen görüntülerin fotoğraf karesiyle aynı olduğunu söylemek mümkün


Çin’deki kazadan olduğu iddiasıyla kullanılan fotoğraf ile belgeselden alınan görüntüler karşılaştırıldığında görsellerin uyuştuğu görülebiliyor. 

cin kaza

silk air

Aynı görüntüler başka bir kullanıcı tarafından da 2020 yılında belgeselden olduğu ifade edilerek paylaşılmış. Belgeselin bahsi geçen bölümü ise 1997 yılında Endonezya’da düşen ve nedeni kesin olarak belirlenemeyen Silk Air’in uçağını konu ediniyor

21 Mart 2022’de düşen ve China Eastern Airlines’a ait olan uçağın kara kutuları yapılan çalışmalar sonucunda bulundu. Uçağın neden düştüğüne dair kesin bir çıkarım yapmak şu an için zor. Çin’de düşen uçağın geçtiğimiz günlerde geçmişi sabıkalı olan Boeing 737 MAX 8 olduğu iddiası Teyit tarafından yanlışlanmıştı.