Fotoğrafın Çin'deki fırtınada gökten düşen ahtapotu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Çin'deki fırtınada gökten düşen ahtapotu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, Çin’in doğusunda bulunan Qingdao’da meydana gelen fırtınada gökten düşen bir ahtapotu gösterdiği iddia edildi.

Fotoğraf Kanal7, HaberTürk, Cumhuriyet, Yeniçağ Gazetesi, Karar, Sözcü, Hürriyet, İnternethaber, Ensonhaber, Akşam, Yeni Şafak, TGRT, Milliyet ve Star gibi haber kuruluşları tarafından da kullanıldı.

Qingdao’daki fırtınada gökten düşen ahtapot olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf Kanal 24 haber bültenindeki bir haberde de yer aldı.

gokten ahtapot yagdı 1

Fotoğraftaki ahtapot stok görsel olarak kullanılıyor

Ancak, fotoğrafın Qingdao’daki fırtınada gökten düşen bir ahtapotu gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafta yer alan ahtapot stok görsel olarak kullanılıyor ve fotoğrafa sonradan eklenmiş.cin ahtapot yagdı 1024x683

Stok görsellerin bulunduğu Shutterstock.com isimli sitede fotoğrafta yer alan ahtapotla karşılaşmak mümkün. Sitede silüet olarak sunulan ahtapotun aynı zamanda renklendirilmiş hali de kullanıcılara sunuluyor.

ahtapot

Benzer şekilde söz konusu ahtapotun stok görsellerin bulunduğu Dreamstime isimli internet sitesinde de yer aldığı fark edilebiliyor.

Yabancı basında yer alan haberlerde ise fotoğrafın AsiaWire kaynaklı olduğu belirtiliyor. Kaynak olarak gösterilen AsiaWire’a ait bir internet sitesine ulaşılamıyor. Storyful’dan Iian Martin AsiaWire’ın, Central European News (CEN) isimli yalan haberleriyle ünlü bir kuruluşla bağlantılı olduğunu belirtiyor. 2015 yılında Buzzfeed'de “The King Of Bullshit News” yayınlanan başlıklı bir haberde CEN tarafından yapılmış yalan haberlere dair bir analiz de yer alıyor.

Son olarak, yine AsiaWire kaynak gösterilerek paylaşılan ve Malezya’da bulunduğu belirtilen “yarı kedi yarı insan” olan bir canlının fotoğrafı, Ekim 2017’de Malezya’nın Pahang şehrindeki polis şefi tarafından yalanlanmıştı.

yaratık

Geçtiğimiz hafta Evinyar Tayfunu’nun etkisini gösterdiği Çin’de pek çok yerleşim yerinin sular altında kaldığı ve 26 bölgede fırtına alarmı verildiği ifade ediliyor. Qingdao eyaletinin yoğun olarak etkilendiği fırtınada uçuşların iptal edildiği ve 73 bin kişinin güvenli yerlere sevk edildiği bildiriliyor. Independent Gazetesi’nde yer alan bir haberde de Qingdao Meteoroloji Müdürlüğü’nün gerekli olmayan durumlarda sokağa çıkılmaması konusunda uyarı yaptığı belirtiliyor.