Fotoğrafın Çin'deki benzin zammını protesto eden insanları gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Çin'deki benzin zammını protesto eden insanları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 30 Eylül 2012’de Çin’in Shenzhen şehrinden Sonbahar Ortası (Altın Hafta) Festivali’ne giden vatandaşların yaşadığı trafik sıkışıklığını gösteriyor.

Trafiğin yoğun olmasının sebebi ise Çin’in iki ulusal bayramının da 2012’de aynı haftaya denk gelmesi ve yolların festival sebebiyle ücretsiz olması.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılanfotoğrafın Çin’deki benzin zammını protesto eden insanları gösterdiği iddia edildi. İddiaya göre insanlar zammı protesto etmek için araçlarını yolda bırakıp gidecekleri yere yürüyerek gittiler. Protestodan 3 saat sonra ise yapılan zam geri alındı. 

Fotoğraf Twitter’da 10 bine yakın kişi tarafından beğenildi ve 3 binden fazla kullanıcı tarafından retweet edildi. 

anapaylasim cindeki trafik_optimized

Ancak fotoğrafın Çin’deki benzin zammını protesto edenleri gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf 30 Eylül 2012’de Çin’in Shenzhen şehrinden Sonbahar Ortası (Altın Hafta) Festivali’ne giden vatandaşların yaşadığı trafik sıkışıklığını gösteriyor. Trafiğin bu kadar yoğun olmasının sebebi ise Çin’in iki ulusal bayramının da 2012’de aynı haftaya denk gelmesi ve yolların festival sebebiyle ücretsiz olması. 

Fotoğraf Ekim 2012’deki Altın Hafta bayramından

İddia konusu fotoğraf Associated Press (AP) fotoğrafçısı Ri Xi Sz tarafından 30 Eylül 2012’de çekilmiş. Fotoğrafın orijinaline AP Images arşivinden ulaşılabiliyor. Fotoğrafa Telegraph’ın 1 Ekim 2012’deki bir haberinde de yer verilmiş. Telegraph’ın haberine göre fotoğraf, Çin’in Shenzhen şehrinden Sonbahar Ortası (Altın Hafta) Festivali’ne giden vatandaşların yaşadığı trafik sıkışıklığını gösteriyor. 

AP120930022997_optimized

fotograf bilgi_optimized

Fotoğrafın çekildiği 2012 yılında Çinlilerin Ulusal Günü ile Altın Hafta’nın ilk günü aynı güne denk geldi. Festivale yaklaşık 1.3 milyar insan katıldı. Festivalin sonunda festival boyunca toplam 680 bin trafik kazasının yaşandığı belirtildi. BBC’nin 6 Ekim 2012’de yaptığı haberde de, “Altın Hafta” ulusal tatilinin yarattığı trafik sıkışıklığı anlatılıyor.


National Geographic’in 8 Ekim 2014’te yayımlanan bir yazısında kullanılan bu fotoğrafla trafik sıkışıklıklarının ve nüfusun yoğun olduğu yerlerde hangi arabaların daha kullanışlı olduğu anlatılmış.

Çin’deki Altın Hafta Festivalleri

"Sonbahar Ortası" adıyla da bilinen festival, 600'lü yıllarda Çin'in hükümdarı olan Tang Hanedanı'ndan bu yana hasatın toplanmasınının ardından her yıl 30 Eylül ve 7 Ekim tarihleri arasında kutlanıyor.

Sonuç olarak, görselin Çin’deki yakıt zammını protesto eden insanları gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 30 Eylül 2012 yılında AP fotoğrafçısı Ri Xi Sz tarafından çekildi ve Çin’in ulusal bayramlarından olan Altın Hafta’da şehir dışına çıkan vatandaşları gösteriyor. Ayrıca fotoğraf orijinalindekinden farklı niteliklere sahip bir olaydan olduğu iddiasıyla paylaşıldığı için söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “hatalı ilişkilendirme” olarak adlandırılabilir.