Fotoğrafın CHP’lilerin meyhane açılışı yaptığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın CHP’lilerin meyhane açılışı yaptığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

2015 yılında Fuar İzmir'in açılışı sırasında çekilen bir fotoğraf kesilip ilgisiz bir arka plana montajlanmış.

Fotoğraf uzun zamandır dolaşımda.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bir gönderideki görsellerden birinin, Aynalı Meyhane adlı bir meyhanenin kurdele kesme törenindeki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer CHP’lileri gösterdiği öne sürüldü. İddia farklı kullanıcılar tarafından farklı tarihlerde paylaşıldı ve Uludağ Sözlük’e de girdi

chplilerin meyhane actigi iddia gorseli

chplilerin meyhane actigi iddiasi iddia gorsel

Ancak iddia yanlış. 2015 yılında Fuar İzmir’in açılışı sırasında çekilen bir fotoğraf kesilip ilgisiz bir arka plana montajlanmış. Orijinal fotoğrafta arka planda meyhane yok.  


Fotoğraf montajlanmış 

Fotoğrafı tersine görsel aramayla arattığımızda fotoğrafın yer aldığı bir habere ulaşıyoruz. Buna göre Kılıçdaroğlu ve CHP’lileri gösteren fotoğraf, bir fuar açılışı esnasında çekilmiş. Haberde yer alan bilgiye göre etkinlik 7 Haziran 2015 seçimlerinin kısa bir süre öncesinde gerçekleşmiş.

chplilerin meyhane actigi fuar acilisi

Hemen hemen aynı anda kaydedilen bu fotoğrafta CHP’liler bir platformda görünüyor ve arkalarında da Atatürk fotoğrafı yer alıyor. 

Açılışı doğrulamak için o dönemin ilgili haberlerini taradığımızda da açılış günü çekilen diğer fotoğraflara ulaşıyoruz. Hürriyet gazetesinde açılışla ilgili kaleme alınan bir haberde, Kılıçdaroğlu ile dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve yine dönemin milletvekili Güldal Mumcu’yu bir arada gösteren fotoğraflardaki giysiler aynı. 

chplilerin meyhane actigi iddiasi

Haberin detaylarında Fuar İzmir’in İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde açıldığı yazıyor. Fuar İzmir’in internet sitesine gittiğimizde de 2015 yılında açıldığını görebiliyoruz.  

Etkinlikle ilgili bir videoya CHP TV YouTube hesabından da ulaşılabiliyor.

2016’dan bu yana dolaşımda 

İddia yeni de değil. Görselin üzerindeki “Foto Politik” ifadesiyle bir arama yaptığımızda aynı isimde bir Facebook sayfasına gidiyoruz. Görsel ilk kez bu sayfada 25 Haziran 2016’da paylaşılmış. 

İnternette bulduğumuz biri Ankara, ikisi İstanbul ve sonuncusu Çanakkale’deki dört farklı Aynalı Meyhane’den herhangi birinin görseldekiyle ortak bir yanı da yok. 

İddia konusu görselin dolaşıma sokulduğu tarihlerde, tabelalarda içki markalarının logolarının kullanılması da çoktan yasaklanmıştı. Oysa iddia konusu görselde açıkça bir rakı markasının logosu görülüyor. Görsele dikkatlice bakıldığında yoğun filtre kullanımı da rahatlıkla seçilebiliyor. 

Dogrulugune.org da konuyla ilgili bir analiz yayınlamış ve fuar alanının açılışını gerçekleştiren organizasyon şirketinin internet sitesinden görselin orijinaline ulaşmış. 

İddia konusu gönderide yer alan diğer görseller ise geçmiş tarihli ve birbiriyle ilgisiz gazete kupürlerinden oluşuyor. 

Sonuç olarak CHP’lilerin meyhane açılışı yaptıklarını gösterdiği öne sürülen fotoğraf montajlanmış. İddia yanlış bilgi türlerinden manipülasyon kategorisine sokulabilir.