Fotoğrafın CHP’li milletvekilinin taktığı örme maskeyi gösterdiği iddiası

Fotoğrafın CHP’li milletvekilinin taktığı örme maskeyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafta maskeyi takan kişi CHP’li değil, Ukraynalı milletvekili Liza Bogutskaya.

Liza Bogutskaya örme maskeyi Ukrayna’da kabinenin aldığı salgın kararlarını protesto etmek için takmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde taktığı maskeyi gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafta milletvekilinin pembe renkli örme bir maske taktığı görülüyor. Twitter’da bir kullanıcı tarafından yapılan paylaşım binin üzerinde retweet, 5 binin üzerinde beğeni aldı.

chp maske

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafta maskeyi takan kişi CHP’li değil, Ukraynalı milletvekili Liza Bogutskaya. Liza Bogutskaya örme maskeyi Ukrayna’da kabinenin aldığı salgın kararlarını protesto etmek için takmış.

Fotoğraftaki kişi Ukraynalı milletvekili

Ukraynalı milletvekili Liza Bogutskaya, Bakanlar Kurulunun yeni koronavirüsle ilgili aldığı kararları protesto etmek amacıyla Ukrayna Parlamentosu’na delikli örme maskeyle gidiyor. Vekil bu fotoğrafını şahsi Facebook hesabından paylaşmış.

ukraynalı vekil min

Ukraynalı vekil Facebook hesabından yaptığı diğer paylaşımdaysa protesto nedenlerini belirtmiş. Vekil, ülke sağlık bakanının deniz tuzu ve güneşin virüsü öldürdüğünü öne sürüp plajları açma kararını protesto amacıyla maske taktığını açıklamış. Liza, deniz tuzunun, güneş ışınlarının bağışıklık sistemine iyi gelebileceğini, ancak antiviral etkileri olduğunun yanlış olduğunu ve plajların açılması kararının vatandaşları yanlış yönlendirdiğini açıklamış.

Bogutskaya, hükümetin yeni koronavirüse karşı aldığı kararları, önlemleri eleştiriyor ve onları ‘çöp’ olarak nitelendiriyor. 

Vekil Liza, daha sonra Facebook’tan yaptığı fotoğraflı paylaşımı, kendisini Ukrayna Başkanlık Ofisi’nden bir yetkili olarak tanıtan gazeteci tarafından uyarılması üzerine kaldırmış. Ukraynalı gazeteci, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin talimatıyla mensubu olduğu ‘Halkın Hizmetkârı’ partisini rezil ettiğini söylediği ve fotoğrafı kaldırmasını istediğini söylüyor. Liza bu telefon görüşmesine inanmış ve fotoğrafı kaldırmış.

Ukrayna’da gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle Sağlık Bakanı’nın görevden alınması için milletvekilleri imza toplamaya başlamıştı. Sağlık Bakanlığı, güneşten yayılan ultraviyole ışınlarının ve deniz tuzunun yeni koronavirüsün etken maddesini yok ettiğinin Ukraynalı uzmanlar tarafından doğrulanması üzerine, yaz sezonunda plajların açılacağını duyurmuştu. Ukrayna Sağlık Bakanlığı böyle bir kararı vermesini de Ulusal Tıp Bilimleri Akademisi Enfeksiyon Hastalıkları Epidemiyolojisi Enstitüsü'ne danışıldığını ifade etmişti. 

Ukrayna’da 12 Mart’tan itibaren karantina uygulanmaya başlanmış, 20 Mart’ta ise yeni koronavirüs salgını nedeniyle acil durum ilan edilmişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenksi 22 Mayıs’tan itibaren ülkede karantina önlemlerinin gevşetileceğini duyurmuştu. Tedbirler çerçevesinde kapatılan restoranlar, parklar, güzellik salonları ve berberlerin 11 Mayıs’ta açılması kararlaştırılmıştı.  

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre 21 Mayıs itibariyle Ukrayna’da 20 bine yakın Covid-19 vakası bulunuyor.

Sonuç olarak fotoğraf CHP’li değil, Ukraynalı milletvekilini gösteriyor. Ukraynalı vekil Ukrayna’da Bakanlar Kurulunun yeni koronavirüse karşı aldığı kararları protesto etmek amacıyla örme maske takmış. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.