Fotoğrafın CHP tarafından İzmir’de yapılan  heykeli gösterdiği iddiası

Fotoğrafın CHP tarafından İzmir’de yapılan heykeli gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki heykel İzmir'den değil.

Heykel 2017 yılında Letonya'nın Jurmala kentindeki bir festivalde sergilenmiş.

Farklı tarihlerde birçok sanat müzesinde de sergilenen heykeli Letonyalı sanatçı Zigmunds Bielis'in kişisel internet sitesinde bulmak mümkün.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraftaki heykelin İzmir’de bulunduğu iddia edildi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yaptığı iddia edilen sarı renge sahip heykelde ise idrarını yapan bir kadın figürü bulunuyor. 

“Cumhurunittiffakı” isimli sayfa tarafından 16 Haziran 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık bin kişi tarafından paylaşıldı. Ayrıca birçok farklı sayfa tarafından yapılanpaylaşımlarda heykelin İzmir’de olduğu iddiası dile getirildi

izmir heykel kadin

Ancak fotoğrafın, CHP tarafından yapılan ve İzmir’de bulunan sarı renkli bir kadın heykelini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafta yer alan heykel 2017 yılında Letonya’nın Jurmala kentindeki bir festivalde sergilenmiş. Buna ek olarak heykel 2018 yılında da farklı yerlerde gösterilmiş. Heykel Letonyalı sanatçı Zigmunds Bielis tarafından hazırlanmış.

Heykel 2017 yılında Letonya’da sergilenmiş

Heykelin bulunduğu görsel ilk olarak 9 Ağustos 2017’de bir kullanıcı tarafından Litvanya’nın Jurmala kentinden olduğu belirtilerek Facebook’a yüklenmiş.

pissing woman

Jurmala’daki “Dzintaru Koncertzāle” isimli sergi ve konser salonunda 2017 yılında düzenlenen müzik ve kültür festivalinde heykele rastlanabiliyor. 20 Ağustos 2017 tarihli bir videonun 16. saniyesinde Dzintaru sergi salonunda bulunan heykeller arasında iddia konusu heykel de görülüyor. Yine bir Instagram kullanıcısı tarafından 14 Ağustos 2017 tarihli paylaşımda da Dzintaru’daki heykelin farklı açıdan çekilen bir fotoğrafı mevcut


Söz konusu heykeli Letonyalı sanatçı Zigmunds Bielis’in kişisel internet sitesinde de bulmak mümkün. Buna ek olarak başka bir internet sitesinde de Bielis’in, heykeli satışa sunduğu fark edilebiliyor. Ayrıca Riga Sanat Festivali’nin internet sitesinde de 2017 yılında sergilenen heykelin satış listesinde yer aldığı anlaşılıyor

idrar kadın

İdrarını yapan bir kadının tasvir edildiği heykel, 2017 yılında Riga’daki Happy Art Museum isimli bir sanat galerisinde de sergilenmiş. Draugiem.lv isimli internet sitesinde yer alan bir haberde 2017 yılında Riga’da düzenlenen sanat ve müzik festivalinde sergilenen heykeli görmek mümkün.

idrar heykeli

Ayrıca Happy Art Museum Google Haritalar yardımıyla incelendiğinde söz konusu heykelin Ekim 2017’de çekilen bir fotoğrafına ulaşılabiliyor. Son olarak Happy Art Museum’un kurucusu tarafından Facebook’ta paylaşılan 14 Ağustos 2017 tarihli gönderide de heykel görülebiliyor.

izmir heykel

İzmir’de CHP tarafından yapıldığı iddia edilen heykel 2018 yılında da sergilenmiş. Yine Happy Art Museum’da yapılan 1 Ekim 2018 tarihli bir serginin canlı yayınına ulaşılabiliyor. Görüntülerde sarı kadın heykeli net olarak görülebiliyor.

Bunlara ek olarak yine Happy Art Museum’dan yapılan paylaşımlarda heykelin farklı açıdan çekilen fotoğrafları mevcut. 12 Ekim 2018 tarihli paylaşımda Zigmunds Bielis tarafından yapılan eserin sergide olduğunun altı çiziliyor

\"\"

Zigmunds Bielis tarafından yapılan diğer heykellerin de benzer tarzda olduğunu söylemekmümkün

\"\"

\"\"

Sonuç olarak idrarını yapan bir kadının bulunduğu heykelin İzmir’de olduğu iddiası doğru değil. Sanatçı Zigmunds Bielis’e ait heykel Letonya’da bulunuyor. Heykelin CHP tarafından İzmir’dee yapıldığına dair paylaşımların, sosyal medyada en çok karşılaşılan 7 yanlış bilgi türünden “hatalı ilişkilendirme” kategorisine girdiğini söylemek mümkün.