Fotoğrafın CHP mitinginde açılan pankartı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın CHP mitinginde açılan pankartı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf KKTC’deki bir protesto gösterisinden.

Pankartın CHP’nin Maltepe’deki mitingi ile bir alakası yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren fotoğraftaki bir pankartın Cumhuriyet Halk Partisi’nin 21 Mayıs 2022’de İstanbul Maltepe’de düzenlediği mitingde açıldığı iddia edildi. 

Pankartta ‘İşgalci Türkiye Kıbrıs’tan defol’ ifadeleri yer alıyor. 

miting 1

Fotoğraf Kıbrıs’taki eylemlerden

İnternette yapılan aramaya göre fotoğraflar İstanbul Maltepe değil KKTC’deki bir protesto gösterisi sırasında kaydedilmiş.

KKTC basınında yer alan haberlerde, Başkent Lefkoşa’daki protesto gösterisi hakkında haberlere rastlanabiliyor. 18 Mayıs 2022’de ülkedeki dört partinin bir araya gelerek, Türkiye’nin Lefkoşa’daki büyükelçiliği önünde bir protesto gösterisi yaptığı ifade ediliyor

İddiaya konu olan ‘İşgalci Türkiye’ Kıbrıs’tan defol’ ifadelerinin yer aldığı pankart da bu gösteriler sırasında açılmış.

TrHaber isimli internet sitesinde yer alan haberde pankartın başka açıdan çekilen fotoğrafları da mevcut. Google Haritalar yardımıyla Lefkoşa'daki elçilik binasına dair görseller incelendiğinde fotoğrafların çekildiği konum tespit edilebiliyor.

pankart 1

pankart 2

Gösterilerde açılan pankart KKTC’de de tartışmalara yol açtı. Başbakan Ünal Üstel, büyükelçilik önünde açılan pankartla ilgili soruşturma açılacağını açıkladı.

CHP’nin geçtiğimiz günlerde Maltepe’de düzenlediği miting hakkında başka yanlış bilgiler de dolaşıma girdi. Teyit, miting sırasında 'Her yer Kandil her yer direniş' diye slogan atıldığı iddiasını da yanlışlamıştı.