Fotoğrafın CHP Kadın Kollarından Ayla Öcalan isimli kişiyi ve sözlerini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın CHP Kadın Kollarından Ayla Öcalan isimli kişiyi ve sözlerini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

CHP Kadın Kolları temsilcisi olarak Ayla Öcalan diye bir kişi yok.

Fotoğraftaki kadın ise Getty Images isimli stok fotoğraf sitesinden alınmış.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları temsilcilerinden Ayla Öcalan isimli kişiyi gösterdiği iddia edildi. Ayla Öcalan isimli kişi fotoğraftaki ifadelerine göre İstanbul’u CHP’nin kazandığını ifade ediyor, şehirdeki cami sayısının fazlalığından ve ezan sesinden şikayetçi oluyor.

Facebook’ta 15 Nisan 2019’da Osmanlı&Stratejist isimli sayfada paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 362 paylaşım ve 390 beğeni aldı.

chp kadin kollari iddia gorsel min

Ancak CHP Kadın Kolları temsilcisi Ayla Öcalan ve söylediği iddia edilen sözler doğru değil. CHP Kadın Kolları temsilcisi olarak Ayla Öcalan diye bir kişi yok. Fotoğraftaki kadın ise Getty Images isimli stok fotoğraf sitesinden alınmış.

Fotoğraftaki kadın Getty Images’tan

İddia fotoğraf tersine görsel arama özelliği ile Yandex’te aratıldığında karşımıza Getty Images’ta yer alan bir fotoğraf çıkıyor. Bu fotoğrafta üstünde kırmızı gecelik bulunan orta yaşlı bir kadın elinde pembe bir kelepçe ile otururken gözüküyor. Fotoğrafın açıklamalar kısmında ise “Olgun kadın yatakta pembe kelepçe tutarak, portre” ifadesi yer alıyor.

chp kadin kollari gercek gorsel min

Getty Images’ta aynı kadının başka bir fotoğrafına da ulaşmak mümkün.

chp kadin kollari getty images min

Getty Images’a söz konusu fotoğrafı yükleyen “Jacobs Stock Photography” isimli bir fotoğraf stüdyosu.

chp kadin kollari jacobs min 1

Jacobs Stock Photography’nin internet sitesindeki bilgilerden bu stüdyonun İngiltere’de Dave & Les Jacobs kardeşler tarafından işletildiği anlaşılıyor.

chp kadin kollari jacobs min

Dave ve Les Jacobs kardeşler İngiltere’de

CHP Kadın Kollarında Ayla Öcalan diye bir kişi yok

CHP Kadın Kollarında görev alan kişilerin listesine partinin resmi internet sitesinden ulaşılabiliyor. Bu listede Ayla Öcalan diye bir kişiye rastlanmıyor. Facebook’ta bulunan CHP İstanbul İl Kadın Kolları Grubu üyeleri listesinde de böyle bir isim görünmüyor.Ayrıca iddia fotoğrafta bulunan ifadeler de internette ve sosyal medya platformlarında aratıldığında herhangi bir paylaşıma rastlanmıyor.

Bu sebeplerle söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “uydurma” içeriklere örnek olarak gösterilebilir.