Fotoğrafın Çamaş kanyonuna ait olduğu iddiası

Fotoğrafın Çamaş kanyonuna ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf aratıldığında görüntülerin Japonya’dan olduğu anlaşılıyor.

Japonya’da Takachiho Gorge bölgesine ilişkin tur, seyahat ve benzeri siteler incelendiğinde fotoğrafın bu bölgeden olduğu anlaşılıyor.

Çamaş Kanyonu’nuna ilişkin görüntüler iki bölge arasındaki farklılıkların görünmesini sağlıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselin Ordu’nun Çamaş ilçesinde bulunan kanyona ait olduğu iddia edildi. 

ordu camas iddia foto

Uzun zamandır Çamaş kanyonundan olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi ile TinEye üzerinden arattığımızda, karşımıza 2016 yılından bir link çıkıyor. 

tineye camas arama sonucu

Linke tıkladığımızda bir bilgiye ulaşılamıyor, ancak dosya adında geçen “Takachiho Gorge” kavramını Google’da arattığımız zaman anlamlı sonuçlara ulaşabiliyoruz. Bu isim Japonya’da turistik bir mekana işaret ediyor. 

Görseldeki botların aynısını kiralayarak turlar yapılabilen ve 17 metre yüksekten akan Manai şelalesini de barındıran bölge ile ilgili birçok tur firmasından bilgi almak mümkün.

takachiho turizm gorsel

Benzer bilgilere ve bölgeden diğer fotoğraflara farklı sitelerden de erişilebiliyor. Yine Tripadvisor’dan da kanyondan birçok fotoğraf ve bilgiye ulaşılabiliyor. Tripadvisor’daki fotoğrafları iddiadaki foto ile bir araya getirdiğimizde ise benzer noktalar dikkati çekiyor. Üstte yer alan köprü, soldaki şelale ve belirgin bir şekil veren kaya çıkıntısı.

camas gorsel karsilastirma

Google haritalardan da ulaşılabilen Takachiho Gorge’nin fotoğrafları da yine iddia foto ile çok büyük benzerlik gösteriyor

takachiho gorge google maps

Çamaş Kanyonu ise Çamaş ilçe merkezine beş kilometre uzakta ve bölgenin gezilecek önemli noktalarından biri olarak biliniyor. Ordu il kültür müdürlüğünün internet sitesinden ayrıntılı bilgiye ulaşılabilen kanyonun görüntüleri, iddia fotodaki ile ciddi farklılıklar gösteriyor.  

camas yerel foto

Yine YouTube üzerinden Çamaş Kanyonu ile ilgili çekilmiş bazı videolar da incelendiğinde iki bölge arasındaki belirgin farklar görülebiliyor

İddiayı Doğruluk Payı da incelemişti.