Fotoğrafın Caddebostan’da şarbon hastalığı taşıyan sahile vurmuş ölü bir ineği gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Caddebostan’da şarbon hastalığı taşıyan sahile vurmuş ölü bir ineği gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2014 yılında ölü bir ineğin İsveç'in Ystad kenti sahiline vurmasından sonra çekilmiş.

Fotoğrafı Johan Nilsson çekmiş ve AP Images'tan ulaşılabiliyor.

Başka haber sitelerinde de konuyla ilgili bilgilere ulaşmak mümkün.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit'e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, İstanbul Caddebostan sahiline vuran şarbonlu ölü ineği gösterdiği iddia edildi.

Türkhane isimli sayfa tarafından 8 Eylül 2018’de Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık 3 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı.

sarbon istanbul sahil

Fotoğraf, 2014’te İsveç’te yaşanan olaydan

Ancak ölmüş inek fotoğrafının, şarbon yüzünden Caddebostan sahiline vuran bir ineği gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2014 yılında ölü bir ineğin İsveç’in Ystad kenti sahiline vurmasından sonra çekilmiş.

Johan Nilsson tarafından çekilen fotoğrafa AP Images isimli internet sitesinden ulaşılabiliyor. Fotoğrafın açıklamasında, 10 Ocak 2014’te ölmüş bir ineğin Ystad kenti sahiline vurduğu ve 29 Aralık 2018’den beri yaklaşık sekiz ölü ineğin çeşitli İskandinav ülkelerinin sahillerine ulaştığı belirtiliyor.

sarbon inek 1024x683

Helagotland.se isimli internet sitesi tarafından yapılan haberde, Nilsson tarafından ineğin başka açıdan çekilen bir görüntüsüne de yer veriliyor. Ayrıca haberde denizde bulunan ineklerin gemilerden atılmış olabileceği vurgulanıyor.

caddebostan sarbon inek

Söz konusu fotoğrafa 16 Ocak 2014 tarihinde yayınlanan ve çeşitli hayvan fotoğraflarının olduğu bir listede rastlanabiliyor. Listede fotoğrafın 2014 yılında sahile vuran ölü bir ineğe ait olduğu ifade ediliyor.

2014’de yaşanan ve çeşitli İskandinav ülkeleri sahillerine vuran ölü büyükbaş hayvanlar hakkında ayrıntılı haberler de bulunuyor. Huffington Post tarafından yapılan 23 Ocak 2014 tarihli bir haberde karaya vuran ölü hayvanların sırrının çözüldüğü söyleniyor. Haberde olaya ABD’den Avrupa’ya canlı hayvan taşıyan Lübnan bandıralı bir geminin sebep olduğu belirtiliyor. İsveçli veterinerlerin karaya vuran ölü hayvanlarda herhangi bir hastalığa rastlamadığı ve söz konusu şirketin para cezasına çarptırılabileceği de ifade ediliyor.

caddebostan sarbon

Thelocal.se isimli internet sitesinde ise söz konusu gemi hakkında İsveç polisinin soruşturma başlattığı ve geminin Baltık Denizi’ndeki bir limanda tutulduğu belirtiliyor.

İngiliz Daily Mail Gazetesi’nin konu hakkında yaptığı 9 Ocak 2014 tarihli haberde de bulunan hayvanlarının ayaklarının mavi bir iple bağlı olduğu ayrıntısına dikkat çekiliyor.

teyit.org’un görüştüğü Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği Caddebostan Sahili’yle ilgili kendilerine gelen bu yönde bir ihbar olmadığını belirtti.

Canlı hayvan taşıyan RAHMEH isimli gemi tartışmalara yol açtı

Geçtiğimiz günlerde içinde şarbon hastalığına yakalanmış hayvanların bulunduğu belirtilen Panama bandıralı RAHMEH isimli geminin İstanbul kıyılarına yakın bir yerde bekletildiği iddia edilmişti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için soru önergesi verdi.

sarbon basın acıklaması

Konunun tartışmalara yol açmasından sonra Ahırkapı açıklarında bekleyen Panama bandıralı geminin 7 Eylül’de Marmara Denizi’ne açıldığı ve İspanya’ya gittiği ifade edilmişti. Ancak daha sonra geminin İzmir Çeşme açıklarına demirlediği belirtilmişti. Konu hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı ise geminin rotasının Cebelitarık Boğazı olduğunu, geminin Çeşme’de motor arızası yüzünden durduğunu ve sağlık personelinin uygun raporu vermesinden sonra uluslararası sularda arızanın giderileceğini belirtti.

sarbon istanbul 1024x425

13 Eylül 2018’de Çeşme açıklarından ayrılan ve Yunanistan’a doğru ilerleyen RAHMEH’in nihai varış noktası ise Lübnan’ın Beyrut şehri olarak görülüyor. Şimdilik Ege Denizi’nde olan gemiyi Marinetraffic.com isimli internet sitesinden online olarak takip etmek mümkün.

marinetraffic rahmeh 1024x448

Sonuç olarak, Caddebostan Sahili’ne şarbon hastalığı taşıyan ölü bir ineğin vurduğuna dair güvenilir bir bilgi bulunmasa da fotoğrafın kesin olarak 2014 yılında yaşanan bir olaydan olduğunu söylemek mümkün. İçinde şarbon hastalığı bulunduğu belirtilen Panama bandıralı RAHMEH isimli gemi hakkındaki iddialar ise belirsizliğini koruyor.

İPUCU: Marinetraffic.com isimli internet sitesi üzerinden dünya üzerindeki gemi trafiğini anlık olarak takip edebilir, gemilerin tür ve rotaları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak Marinetraffic’in bazı hizmetler için ücret talep ettiğini de unutmayın.