Fotoğrafın Bolu'daki bir viyadüğü gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Bolu'daki bir viyadüğü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, Bolu’daki bir viyadüğü gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafta, yolu taşıyan köprü ayağının bir kısmının boşta kaldığı da görülebiliyor.

Düşün ve Gülümse isimli sayfa tarafından 7 Ocak 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık 12 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı. Görselin Bolu’dan olduğunu iddia eden bir sayfa ise daha sonra fotoğrafın Portekiz'den olduğunu da belirtti.

bolu muhendis

Ancak fotoğrafın, Bolu’daki bir viyadüğü gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, İspanya’nın kuzeybatısındaki La Coruna kentindeki AC-14 isimli karayolunda yer alan bir viyadüğü gösteriyor. Köprüyü taşıyan ayağın kenarının boş bırakılmasının sebebi ise daha sonra ihtiyaç olması halinde karayoluna bir şerit daha ekleme düşüncesi.

Fotoğraf İspanya’nın kuzeybatısındaki AC-14 isimli yola ait

İspanya’nın kuzeybatısındaki La Coruna kentinde yer alan AC-14 isimli karayolunu Google Haritalar yardımıyla incelemek mümkün.

la coruna

La Coruna Havalimanı’nın hemen yanında bulunan otoyolun, tünele girmeden önceki viyadüğünde yer alan ayaklar incelendiğinde, Bolu’dan olduğu iddia edilen fotoğrafla uyuştuğu görülebiliyor.

bolu yol muhendisbolu yol ispanya

Söz konusu fotoğrafın 2016 yılında İspanya’da da tartışmalara yol açtığını söylemek mümkün. Fotoğrafın, 29 Ağustos 2016’da bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşıldığı ve mühendislerin eleştirildiği anlaşılıyor.

bolu ispanya

Bu paylaşıma Kalkınma Bakanlığı olarak çevrilebilecek “Ministerio de Fomento” tarafından cevap verildiği görülebiliyor. Bakanlık, söz konusu boşluğun yolu daha sonra genişletmek ve şerit eklemek için bırakıldığını, bu sayede ortaya çıkacak bazı maliyetlerin azaldığını belirtiyor.

ispanya viyadük

Bakanlığın bu açıklamasının İspanya’daki bazı internet siteleri tarafından da haberleştirildiğigörülebiliyor. İspanya’nın Galiçya bölgesinde yer alan La Coruna Havalimanı’nı şehre bağlayan AC-14 isimli yolun, 2017 yılında mühendislik ödülü aldığı da fark edilebiliyor.