Fotoğrafın Bolu'da yaşayan 11 yaşındaki hamile kız çocuğunu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Bolu'da yaşayan 11 yaşındaki hamile kız çocuğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

teyit.org'a ihbar olarak gelen ve sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Bolu’da yaşayan 11 yaşındaki bir kızın sekiz aylık hamile olduğunu gösterdiği iddia edildi.

brezilya karaciger hasta

Ancak, fotoğrafın 11 yaşındaki sekiz aylık hamile bir kızı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Brezilya’da karaciğer hastası olan Sandy Brandão da Cruz isimli bir çocuğa ait. 2016 yılında “Garrafao de Norte” isimli Facebook sayfasında paylaşılan videoda Sandy’nin yardım çağrısı ve diğer fotoğrafları görülebiliyor.

21 Kasım 2016 tarihli bir haberde de Sandy’nin, João de Barros Barreto Üniversitesi Hastanesi'nde karaciğer tedavisi gördüğü bilgisine ulaşmak mümkün

sandy brandao da cruz

Fotoğrafın, Eylül 2017’de, Myanmar’da yaşanan Arakan olayları nedeniyle dış basında da yayıldığı görülebiliyor. Fotoğraf, “Birleşmiş Milletler kliniğinde 9 yaşındaki Arakanlı hamile kız” iddiasıyla dolaşıma girmiş ancak iddia yalanlanmıştı.

Haber doğru fotoğraf yanlış

Ancak, 5 Ocak 2012’de Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan bir haberde, Bolu’nun Mudurnu ilçesinde E.D ile imam nikahıyla yaşayan ve nüfus kaydındaki yaşı 11 olarak verilen Z.Ç’nin 8 aylık hamile olduğu belirtiliyor. Habere göre Alpagut Köyü’nde oturan sekiz aylık hamile Z.Ç’nin rahatsızlandığı ve ambulansla Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne kaldırıldığı ve hastane yetkililerinin konu hakkında bir açıklama yapmadığı ifade ediliyor.