Fotoğrafın Boğaziçi Köprüsü’nün açılışını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Boğaziçi Köprüsü’nün açılışını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 30 Ağustos 2016’da İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği üyelerinin Zafer Bayramı için klasik araçlarla oluşturduğu konvoyu gösteriyor.

30 Ekim 1973’te açılışı yapılan Boğaziçi Köprüsü’ne ait görüntülere arşivlerden ulaşılabiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın 30 Ekim 1973’te açılışı yapılan Boğaziçi Köprüsü’nü gösterdiği iddia edildi. 

fotografin bogazici koprusu acilisindan oldugu iddiasi

Fotoğraf 30 Ağustos 2016’da çekilmiş

Klasik arabaların göründüğü fotoğraf, ilk bakışta siyah beyaz bir fotoğrafın renklendirilmiş hali gibi geliyor. Ancak tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, fotoğrafın 1973 yılındaki Boğaziçi Köprüsü açılışından değil, 30 Ağustos 2016 Zafer Bayramı kutlamalarından olduğunu anlıyoruz. 

Fotoğraf Anadolu Ajansı tarafından çekilmiş. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) üyeleri 30 Ağustos Zafer Bayramı için "zafer ve demokrasi konvoyu" oluşturarak, klasik araçlarla Bağdat Caddesi ve 15 Temmuz Şehitler (Boğaziçi) Köprüsü’nden geçiş yapmış. O güne ait haber sitelerinde başka açılardan çekilen fotoğrafları görmek mümkün

konvoy 30 agustos bogazici koprusu

30 Ağustos 2016’da klasik araçlarla yapılan konvoyu gösteren bir başka fotoğraf.

Boğaziçi Köprüsü’nün açılışı

1970-73 yılları arasında yapımı tamamlanan Boğaziçi, bugünkü adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliği taşıyor. Köprü, Cumhuriyet’in ilanının 50. yıldönümü 29 Ekim’den bir gün sonra 30 Ekim 1973’te Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından hizmete açılmış

bogazici kopru acilisi milliyet

Boğaziçi Köprüsü açılış töreninden. Kaynak: Milliyet gazetesi

30 ekim bogazici kopru acilisi

Kaynak: BantMag

kopru acilis bogazici

Açılışın kısa görüntülerine TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi ve Associated Press arşivlerinden ulaşılabiliyor. Bu görüntüler incelendiğinde, iddia konusu görseldeki gibi bir konvoy olmadığı ve köprüye asılan bayraklar net olarak görülebiliyor.