Fotoğrafın Bitlis'teki helikopter kazasından olduğu iddiası

Fotoğrafın Bitlis'teki helikopter kazasından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2018 yılında İstanbul Sancaktepe'deki askeri helikopter kazasını gösteriyor.

Bitlis'teki askeri helikopter kazası dağlık bir alanda gerçekleşmiş. Kaza sonrası kaydedilen fotoğraflarla karşılaştırıldığında da farklar görülüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın 4 Mart tarihinde Bitlis’te düşen askeri helikopteri gösterdiği iddia edildi. Bazı haber siteleri de kazayla ilgili haberlerinde görseli kullanmış.

 bitlis helikopter kaza fotograf iddia gorsel

Fotoğraf 2018 yılından 

Paylaşılan fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda 2018 yılına ait olduğunu görüyoruz. Fotoğraf Kasım 2018 tarihinde İstanbul Sancaktepe’de düşen askeri helikopteri gösteriyor. 

istanbulsancaktepehelikopterkazasinailiskinfotograf

İstanbul Sancaktepe’deki helikopter kazasına ilişkin farklı açılardan görüntülere hem haberlerde hem de sosyal medyada yapılan paylaşımlardan ulaşmak mümkün. UH-1 tipi askeri helikopter mahalle arasına eğitim uçuşu sırasında düşmüştü. Kaza sonucu dört asker hayatını kaybetmiş, bir asker de hastaneye kaldırılmıştı. Fotoğraflardan da helikopterin yerleşim yerlerinin olduğu yere düştüğü görülüyor. 

istanbul sancaktepe helikopter kazasi gorsel

2018 yılındaki İstanbul Sancaktepe’deki helikopter kazasına ilişkin başka bir fotoğraf.

Bitlis’teki askeri helikopter dağlık alana düşmüş

4 Mart 2021 tarihli helikopter kazası ise Bingöl’den Tatvan’a giden, Kara Kuvvetlerine air Cougar tipi askeri helikopterin, Bitlis’te düşmesi sonucu gerçekleşti. Kaza sonucu 11 asker hayatını kaybetti. Helikopterin olumsuz hava şartları nedeniyle düştüğü de ilk yapılan açıklamalar arasında.

Haberlerde helikopter kazasının ardından kaydedilen fotoğraflara da rastlamak mümkün. Fotoğraflardan Bitlis’teki askeri helikopter kazasının, iddia görseldeki kazadan farklı olarak, yerleşim yerlerinden uzak bir bölgede, dağlık bir alanda gerçekleştiği de görülüyor. Helikopter, Bitlis’in Tatvan ilçesinin Nemrut Dağı eteklerine düşmüş. Dolayısıyla görseller incelendiğinde hem helikopterin kendisinin hem de düştüğü bölgenin farkları görülebiliyor.

bitlis helikopter kazasi sonrasi bolgeden fotograf

Bitlis’teki askeri helikopter kazası.

bitlis helikopter kazasinin gerceklestigi bolge

Bitlis’teki askeri helikopter kazasının gerçekleştiği bölge. Kaynak: DHA.