Fotoğrafın bisikletliyi kovalayan ayıyı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın bisikletliyi kovalayan ayıyı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bisikletli kişi fotoğrafa sonradan eklenmiş.

Fotoğrafın orjinali Adonis Arias tarafından bir görsel paylaşım platformu olan Tumblr’da paylaşılmış.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Yeni Akit gazetesinin internet sitesindeki bir haberde de kullanılan fotoğrafın bir ayı tarafından kovalanan bisikletliyi gösterdiği iddia edildi. Hayal Tamircileri isimli bir Facebook sayfasında 19 Ocak’ta paylaşılan fotoğraf, yaklaşık bin kişi tarafından beğenilirken 516 kişi tarafından da paylaşıldı. İddia fotoğraf şubat ayında İngilizce yayım yapan Facebook sayfalarında da paylaşılmıştı.

ayi sosyal medya

Ancak fotoğrafın bir ayı tarafından kovalanan bisikletliyi gösterdiği iddiası doğru değil. Bisikletli kişi fotoğrafa sonradan eklenmiş. Fotoğrafın orjinali yaklaşık 4 sene önce Adonis Arias tarafından bir görsel paylaşım platformu olan Tumblr’a yüklenmiş.

Bisikletli fotoğrafa sonradan eklenmiş

Fotoğrafın orjinali ilk olarak Adonis Arias isimli bir Tumblr kullanıcısı tarafından yaklaşık 4 sene önce paylaşılmış. Bisikletlinin görselde olmadığı, ayının koştuğu görsel, iki çekim açısından da görülebiliyor.

ayi adonis

ayi adonis 2

Tumblr paylaşımında fotoğrafın Yellowstone National Park’ta çekildiği belirtilmiş. 

fotografin bisikletliyi kovalayan ayiyi gosterdigi iddiasi

Fotoğrafın orjinali solda, montajlanmış hali ise sağda görülebiliyor.

Fotoğraf yabancı kaynaklarda da paylaşılmış

Görselin montajlı hali İngilizce yayım yapan bir Facebook sayfası olan Inspire Uplift’te de 11 Şubat’ta paylaşıldı. Gönderi yaklaşık 7 bin kişi tarafından paylaşılırken yaklaşık 3 bin kişi tarafından beğenildi.

inspire uplift

Fotoğraf İngilizce yayım yapan Animal Lovers isimli Facebook sayfası tarafından da 2018 yılında paylaşılmıştı. İki sayfada da fotoğrafın Kanada’dan olduğu iddia edildi.

Fotoğrafın montajlanan hali Snopes isimli doğrulama platformu tarafından da incelenmişti. 19 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan analizde iddianın doğru olmadığı belirtilmişti.

Benzer iddialar daha önce de yayılmıştı

Bir ayının bir insanı kovaladığını gösteren sahte görseller ile daha önce de karşılaşıldı. teyit.org’un 16 Ocak tarihli analizinde kayak yapan kadını kovaladığı iddia edilen ayı videosunun da doğru olmadığı görülebiliyor.

Sonuç olarak, fotoğraftaki ayının bisikletli bir insanı kovaladığı iddiası doğru değil. Bisikletli görsele sonradan eklenmiş. Fotoğrafın orijinal hali, Adonis Arias’ın Tumblr isimli fotoğraf paylaşım sitesinde yaptığı yaklaşık 4 sene önceki paylaşımından alınmış.