Fotoğrafın Birinci Dünya Savaşı'ndan kaçıp Müslüman ülkelere sığınan Avrupalıları gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Birinci Dünya Savaşı'ndan kaçıp Müslüman ülkelere sığınan Avrupalıları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

teyit.org’a ihbar olarak gelen ve bir süredir internette dolaşımda olan fotoğrafın, Birinci Dünya Savaşı sırasında Avrupalı sığınmacıların Fas ve Tunus gibi Müslüman ülkelere sığınmak için bir gemiye binmeye çalıştığını gösterdiği iddiaedildi.

arnavutluk gocmenler italya

Ancak, fotoğrafın Birinci Dünya Savaşı’ndan kaçarak Fas ve Tunus gibi ülkere sığınan Avrupalıları gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 8 Ağustos 1991 yılında Arnavutluk’tan Vlora ismindeki bir gemiyi kaptanıyla beraber kaçırarak İtalya’nın Bari kentine gemiyle sığınan Arnavut sığınmacılaraait.

arnavutluk 1991 bari 1024x686

Stok fotoğraf sitesi Alamy.com’da da 8 Ağustos’ta yaşanan olaylara ait fotoğraflara rastlanıyor. Bu fotoğraflar arasında, Vlora isimli gemi ve Bari Limanı’ndaki kalabalığıgörmekmümkün. New York Times’ın konu hakkında yaptığı bir haberde de binlerce Arnavut’un kötü şartlar yüzünden ülkesinden kaçtığı belirtiliyor. Arnavutluk’tan İtalya’ya kaçmaya çalışan yaklaşık 20 bin Arnavut’un 1991’de yaşadıklarını anlatan “La Nave Dolce” isimli bir belgesel de bulunuyor.

Ayrıca, 2015 yılında aynı fotoğraf “Müslüman mültecileri Libya’dan İtalya’ya taşıyan gemi” olduğu iddiasıyla da sosyal medyada paylaşılmıştı. Doğrulama sitesi Snopes’un iddiayı yalanladığı analize de ulaşmak mümkün

la nave dolce 2 1024x746

1991 Ağustos’unda ne olmuştu?

Arnavutluk’taki komünist rejimin yıkılmasının ardından yoksulluk çeken binlerce insan Vlora isimli gemiyi kaptanıyla beraber kaçırmış ve Güney İtalya’daki Bari kentine sığınmıştı. Gemide yer alan yaklaşık 20 bin Arnavut, İtalya tarafından ülkeye kabul edilmemiş ve gemi Bari limanında bekletilmişti. Olaylar sırasında bazı sığınmacılar İtalya polisi tarafından tutuklanmış ve pek çoğu da bir hafta içinde Arnavutluk’a geri gönderilmişti. Zaman zaman helikopterle sığınmacılara yiyecekler atılmış, bazı sığınmacılar da kötü yaşam koşulları yüzünden hayatını kaybetmişti.