Fotoğrafın bir markette takılan alarm kilidini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın bir markette takılan alarm kilidini gösterdiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Fotoğraf montaj ya da kurgu değil.

Migros kendi marketlerinden herhangi birinde böyle bir uygulama yapılmış olabileceğini açıkladı.

Doğruluk Peynir de, Twitter’dan ürünlerine hırsızlık oranlarının yüksek olduğu bölgelerdeki marketlerde alarm kilidi takıldığını açıkladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan, Teyit'e ihbar olarak gelen bir fotoğrafın, bir markette peynire takılan alarm kilidini gösterdiği iddia edildi. Fotoğraftaki peynire alarm takılmasının nedeninin peynire yapılan zamlar olduğu da ifade edilmiş. Fotoğrafın Migros’un bir şubesinde çekildiği de öne sürülmüş. 

alarmlı peynir min

Peynire alarm kilidi takıldığı iddiası doğru. Fotoğraf montaj ya da kurgu değil. Migros kendi marketlerinden herhangi birinde böyle bir uygulama yapılmış olabileceğini açıkladı. 

Fotoğraf peynire takılan alarm kilidini gösteriyor

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Migros yetkililerine ulaştı. Görüşülen yetkili peynire alarm kilidi fotoğrafından haberdar olduklarını, ancak hangi şubede çekildiği bilmediklerini ifade etti. Görüştüğümüz yetkili fotoğrafta görülen alarm kilidinin kendilerine ait olduğunu da doğruladı. Alkol, kozmetik ürünleri gibi fiyatı yüksek ürünlerde takılan alarm kilidi, farklı ürünler için belli zamanlarda kullanılıyor.

Teyit, fotoğrafın hangi markette çekildiği bilgisini de fotoğrafı çeken ve paylaşan kişiden öğrendi. E-posta yoluyla ulaştığımız İpek Atcan, alarm kilidi takılan peynir fotoğrafının 5 Haziran tarihinde İstanbul Şişli’deki Migros Jet'te çekildiği bilgisini verdi. Teyit, Migros Jet’e ulaştı, ancak market yetkilisi iddianın doğru olmadığını, peynire alarm takmadıklarını ifade etti. İpek Atcan bunun üzerine Teyit ile fotoğrafın çekildiği konumu gösteren bir görsel daha paylaştı. Görselde fotoğrafın Şişli Kurtuluş Caddesi’nde bulunan Migros Jet’te çekildiğini görebiliyoruz.

market alarm peynir konum min

Alarm takılan peynirlerin bulunduğu marketin konumu. 

Google Haritalar üzerinden alarm takılan peynirlerin konumunu gösteren adreste Migros Jet olduğunu da doğrulayabiliyoruz.

google haritalar migros min

Alarm kilidi takılan peynirlerin bulunduğu marketin Google Haritalar üzerindeki konumu.

Ayrıca aldığımız diğer bilgiye göre market, alarm koyduğu peynirleri raflarından kaldırmış. 

peynirlerden alarmlar kaldırıldı min

Migros peynirlerin alarm kilitlerini kaldırdı.

Diğer yandan fotoğrafta yer alan peynir markası Doğruluk Peynir de, Twitter’dan ürünlerine hırsızlık oranlarının yüksek olduğu bölgelerdeki marketlerde alarm kilidi takıldığını açıkladı. Uygulamanın yeni olmadığını da belirtti. 

dogruluk peynir min

Doğruluk Peynir'in iddia tweete yaptığı açıklama

Yine Doğruluk Peynir’e ait ürünler, başka bir markette de kilitli kutularda satışa sunulmuştu. Doğruluk Peynir uygulamanın belli marketlerde yapıldığını söylüyor. 

Marketlerde alkollü içecekler, kozmetik ürünleri, elektronik cihazlar gibi değeri yüksek ürünlere alarm takılıyor veya şeffaf kutularda satışa sunuluyor. Bu alarm sistemi zamanla diğer ürünlere de genişletildi. Son dönemlerde bazı bölgelerde bulunan marketlerde bebek bezi, bebek maması, diş macunu, çikolata, jilet gibi ürünlere de alarm takılmaya başlanmıştı. Peynirde de artan fiyatlarla birlikte marketlerde bazı markaların ürünlerine alarm takılması uygulamasına geçilmiş.

Türkiye’de Mayıs 2020'de gıda fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,21 arttı. Aynı dönemde beyaz peynirde yaşanan fiyat artışı ise yüzde 23,20 oldu.

Sonuç olarak fotoğrafın alarm kilidi takılan bir peyniri gösterdiği doğru. Migros, marketlerindeki ürünlerine belli zamanlarda alarm kilidi takabiliyor. Fotoğraftaki alarm kilidinin Migros'a ait olduğunu kurumsal iletişim yetkilileri doğruladı.