Fotoğrafın bir anne ile öz oğlunun evlendiğini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın bir anne ile öz oğlunun evlendiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Mısırlı bir bilim insanı ve televizyon yapımcısı olan Moez Masoud ile tur rehberi Passant Nur-El Din’in 2017 yılındaki düğün töreninden.

Masoud 1978 doğumlu iken Nur-El-Din’in 2017’de çıkan haberlerde o zaman 28 yaşında olduğu belirtiliyor. Yani Masoud’un annesi olması, daha genç olması nedeniyle mümkün değil.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Facebook’ta paylaşılan bir fotoğrafın, bir anne ile öz oğlunun evlendiğini gösterdiği iddiası ortaya atıldı. İddia 24 saat içinde 26 binden fazla kez görüntülendi, 285 kez paylaşıldı. 

Ekran Resmi 2020 07 21 11.59.11

Ancak iddia yanlış. Fotoğraf Mısırlı bir bilim insanı ve televizyon yapımcısı olan Moez Masoud ile tur rehberi Passant Nur-El Din’in 2017 yılındaki düğün töreninden. 

Fotoğraf bir anne ve oğlunu göstermiyor 

Tersine görsel arama yapıldığında, fotoğrafın orijinaline ulaşıyoruz. Fotoğrafta Mısırlı bir televizyon yapımcısı ve bilim insanı olan Moez Masoud ile kendi de ülkesinde ünlü bir tur rehberi olan Passant Nur-El Din’in 2017 yılında evlendiği düğün töreninde çekilmiş. İddia konusu görselde ise bu fotoğraf blurlanmış.

Ekran Resmi 2020 07 21 13.02.07Paylaşılan görselin orijinali

Öte yandan Masoud 1978 doğumlu iken Nur-El-Din’in 2017’de çıkan haberlerde o zaman 28 yaşında olduğu belirtiliyor. Yani Masoud’un annesi olması, daha genç olması nedeniyle mümkün değil. Din 2018 yılında kariyerine odaklanmak için Masoud’tan boşanmaya karar verdiğini açıklamıştı. 

Anne ile oğul arasındaki evlilik ya da cinsel ilişki yasağı (ensest tabusu), insanlığın neredeyse evrensel tabularından biri ve oldukça nadir rastlanan bir durum. Psikiyatrlar, bu tabunun çocuğun bağımsızlığını kazanması ve psikoseksüel gelişimi açısından olağan olduğunu düşünüyor. İnsanlık tarihinin en mühim yapıtlarından biri olan Sofokles'in Kral Oedipus tragedyası bu yasağın delinmesinin yarattığı travmalara odaklanıyor. Böyle evrensel bir tabu nadiren de delinmiş olsa bir düğün ile alenileştirilmesi beklenmezdi.

Sonuç olarak iddia yanlış ve yanlış bilgilendirmenin en yaygın yedi türünden biri olan hatalı ilişkilendirme kategorisinde yer alıyor.