Fotoğrafın Bilim Kurulu'ndaki Diyanet temsilcisini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Bilim Kurulu'ndaki Diyanet temsilcisini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntü İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez’e ait.

Bilim Kurulu’nda Diyanet’in bir temsilcisi bulunmuyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide fotoğrafın Bilim Kurulu’ndaki Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcisini gösterdiği iddia edildi. Gönderilerden yalnız biri, 2 binin üzerinde paylaşıma erişti.

paylasim ekran goruntusu 1

Ancak iddia doğru değil. Görüntü, 7 Nisan 2020’de TGRT Ana Haber’e konuk olan Kişisel Koruyucu Donanım Danışmanı ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez’e ait. Bilim Kurulu’nda Diyanet’in bir temsilcisi bulunmuyor.

Fotoğraf başkasına ait

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, paylaşımdaki kişinin kişisel koruyucu donanım danışmanı ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı Yasemin Öymez olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Öymez, farklı haber ajanslarına da koruyucu maske kullanımıyla ilgili röportaj vermiş.

Görüntü, Yasemin Öymez’in 7 Nisan 2020’de konuk olarak katıldığı TGRT Ana Haber yayınından alınmış. Yaklaşık 15 dakika yayında kalan Öymez, Diyanet’i ilgilendiren bir söz de sarf etmemiş. Yayında ekrana Öymez’in unvanı “kişisel koruyucu uzmanı” olarak veriliyor.

Teyit bilgi almak için Yasemin Öymez’e ulaştı. Öymez, A sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğu bilgisini doğruladı; Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile bir bağı olmadığını belirtti. 

Bilim Kurulu’nda Diyanet temsilcisi yok

Sağlık Bakanlığı, Ocak 2020’de Covid-19 salgınıyla mücadele için tıp alanında uzman 26 kişi ile Koronavirüs Bilim Kurulu’nu oluşturmuştu. Yeni üyelerin katılmasıyla birlikte bu sayı önce 31’e sonrasındaysa 38’e yükseldi. Üyelerin isimleri ve görevleri biliniyor. Yasemin Öymez’in adı bu listede de yok. Tıp uzmanlarından ve bir hukuk müşavirinden oluşan Bilim Kurulu’nda, 20 Nisan itibariyle Diyanet’in temsilcisi yer almıyor. Listede yer alan kadın üyelerse şöyle: 

Bilim Kurulu üyeleri ve çalıştıkları kurumlar

Ayşegül Füsun Eyüboğlu Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi, Firdevs Aktaş Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yeşim Taşova Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Şebnem Erdinç Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi, Canan Ağalar SBÜ Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Müşerref Şule Akçay Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi, Zeliha Tufan Koçak YÖK Yürütme Kurulu Üyesi, Serap Şimşek Yavuz İstanbul Tıp Fakültesi, Figen Çizmeci Şenel Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü, Fatma Gülay Korukluoğlu Ulusal Viroloji Laboratuvarı, Ayla Aydın Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi, Pınar Okyay Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Selma Metintaş Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deniz Çalışkan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Seçil Özkan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi.

Bu listede fotoğrafları kıyaslayabilmek için sadece kadın bilim kurulu üyeleri yer alıyor.

Toplum Bilimleri Kurulu’nun detayları bilinmiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 Nisan’da yaptığı basın toplantısında bir Toplum Bilimleri Kurulu’nun da oluşturulduğunu açıkladı. Buna göre bu kurul, “süreçle ilgili öngörü çalışmaları yapacak, toplumsal öneriler getirecek, toplum, aile ve bireyler olarak nelerden kaçınmak gerektiğinin ötesinde, hayatı kolaylaştıracak tekliflerde de bulunacak.” Kurulda psikoloji, sosyoloji, din psikolojisi, istatistik gibi alanlardan uzmanlar yer alacak. Ancak bu kurula ilişkin detaylar henüz bilinmiyor. Kurulun ayrıntılarının, önümüzdeki basın toplantılarında açıklanması bekleniyor.

Sonuç olarak iddia doğru değil. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.