Fotoğrafın Beyrut limanının patlamadan üç dakika önceki halini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Beyrut limanının patlamadan üç dakika önceki halini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Üstteki fotoğraf Beyrut limanından değil, El Mina isimli Kuzey Lübnan’ın Trablus bölgesindeki bağımsız bir sahil kasabasını gösteriyor.

Fotoğrafın patlamadan üç dakika önce çekilmiş olması mümkün değil çünkü patlamadan önce bölgede devam eden bir yangın vardı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada hızla yayılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen bazı gönderilerdeki bir fotoğrafın, Beyrut limanının patlamadan üç dakika önceki halini gösterdiği iddia edildi. Gönderilerde iki fotoğraf alt alta konmuş ve yıkımın büyüklüğü vurgulanmak istenmiş.

beyrut limani patlama iddia gorseli

Ancak üstteki fotoğraf Beyrut limanından değil, El Mina isimli Kuzey Lübnan'ın Trablus bölgesindeki bağımsız bir sahil kasabasından. Fotoğrafın patlamadan üç dakika önce çekilmiş olması mümkün değil, bölgede hemen öncesinde devam eden bir yangın vardı. 

Üç dakika önce çekilmiş olamaz

Sosyal medyada kullanıcılar ve çeşitli kanallar tarafından onlarca video yayınlandı. Bu videoların genelinde patlama öncesinde başlayan yangını görmek mümkün.

beyrut patlama ani

O anda çekilip sosyal medyada paylaşılan en net görüntülerden biri de 18 saniyelik bu video. Video patlamanın bir anda olmadığını ve daha önce başlamış olan yangın sonucu yaşandığını gösteriyor. Yani fotoğrafın üç dakika öncesinde çekilmiş olma ihtimali yok. 

Eldeki verilere göre, bölgede o gün öğleden sonra 17.00 sularında dumanlar görülmeye başladı ve saat 17.54'te ilk küçük patlama meydana geldi. Büyük patlama ise tam olarak saat 18.08'de gerçekleşti. Yani iddia konusu görseldeki ilk fotoğrafta yer alan saat itibariyle her iki patlama da gerçekleşmişti.

Fotoğraftaki yer Beyrut limanı değil

Fotoğrafı tersine görsel arama tekniğiyle aradığımızda ise fotoğrafın Beyrut limanına değil, bir kasaba olan El Mina’ya ait olduğu karşımıza çıkıyor. Dolaşımda olan fotoğraf ilk kez 2012 yılında bir internet sitesinde yayınlanmış. Bu iki bilgiyi de Google haritalar ve adı geçen web sitesini ziyaret ederek teyit edebiliyoruz.

el mina gorunus

Beyrut limanı ve El Mina arasındaki mesafe 83 kilometre. Yani yakın olduklarını söylemek de mümkün değil.

el mina beyrut limani uzaklik

Sonuç olarak iddia yanlış. Üstteki fotoğraf Beyrut limanından değil, 83 kilometre uzaktaki bir kasabadan ve eski tarihli. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın halinden biri olan hatalı ilişkilendirmeye örnek.