Fotoğrafın Bayraktar tarafından devrilen Rus tankını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Bayraktar tarafından devrilen Rus tankını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Rusya Ukrayna arasındaki çatışmaların başlamasından yedi ay önce çekilmiş.

Fotoğraf, Rusya’nın Sahalin şehrinde taşınırken aniden yola devrilen tankı gösteriyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmanın ikinci haftasını geride bıraktığımız günlerde, çatışma bölgesinden hatalı ilişkilendirilmiş görüntüler paylaşılmaya devam ediyor. Kısa süre içinde viralleşen paylaşımlarda, fotoğrafın Bayraktar SİHA'larının tepetaklak ettiği Rus tankını gösterdiği öne sürüldü.

fotografin bayraktar tarafindan ters dusurulen rus tankini gosterdigi iddiasi

Fotoğraf güncel değil

Fotoğrafta bulunan tabela ve plaka detayını incelediğimizde, fotoğrafın Ukrayna değil, Rusya’da çekildiğini görüyoruz. Tabeladaki yazılar kiril alfabesinde ve araç plakası da Rusya’nın plaka standardına uyuyor. Fotoğraftaki işaretli plaka Sahalin şehrine kayıtlı.

fotograf ters dusen tank gorseli detaylarFotoğraftaki plaka ve tabela detayı

fotograf rusya plaka ornegiRusya özel araç plakası örneği

Fotoğraf güncel de değil. Tersine görsel arama yöntemiyle, fotoğrafın Temmuz 2021’de yani Rusya Ukrayna arasındaki çatışmaların başlamasından yedi ay önce çekildiğini buluyoruz. 

12 Temmuz 2021’de yayınlanan bir haberde, Rusya’nın Sahalin şehrinde bir trol üzerinde taşınan tankın aniden yola düştüğü bilgisi yer alıyor. Yaşanan kaza bölge trafiğini sıkıştırmış. Askeri trafik polisi, askeri teçhizatın taşınması sırasında trol sürücüsünün kontrolünü kaybettiğini ve bunun sonucunda tankın yola devrildiğini bildirdi. Tankı taşıyan trolün olması gerekenden hızlı seyir halinde olduğu ve tankın emniyete alınmadığı tahmin ediliyor. Kazada can kaybı olmamış.

Kaza anı sonrasına ait video görüntüsü de bulunuyor.