Fotoğrafın Ayvalık'taki yangın alanını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Ayvalık'taki yangın alanını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Balıkesir Ayvalık’taki yangını değil, Samsun Kızılırmak deltasında çıkan yangını gösteriyor.

Fotoğrafın çekildiği bölgeye Google Earth üzerinden de bakarak konumu doğrulamak mümkün.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 19 Eylül 2020 tarihinde gece saatlerinde başlayan orman yangını sonrası sosyal medyada bölgeden olduğu iddiasıyla çeşitli fotoğraflar paylaşıldı. Fotoğraflardan biri sahil kenarındaki ormanlık bir bölgenin yandığını gösteriyordu. 

ayvalik yangin iddia gorseli

Fotoğraf, Kızılırmak Deltası’nda çıkan yangından

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 19 Eylül gecesi çıkan orman yangını ertesi gün sabah saatlerinde kontrol altına alınsa da, yetkililer yaklaşık 40 ila 80 hektar ormanlık alanın yandığı bilgisini paylaştı. Rüzgârın da etkisiyle yayılan yangın, Ayvalık Şeytan Sofrası bölgesinde yaşandı. Yangına ait görüntülerle Google Earth görüntülerini karşılaştırarak da çevreyi görmek mümkün. Ayrıca NASA FIRMS (yangınlarla ilgili uydu verileri) sayesinde de 19 Eylül 2020 tarihinde bölgede bir yangın meydana geldiği görülüyor. Ayvalık Belediyesi de yangına dair fotoğrafları paylaştı.

yangin ayvalik

Ayvalık'ta çıkan yangına ait görüntüler

ayvalik yangin karsilastirma

Yangının yaşandığı bölge ve Google Earth'teki konumu

Yangının yaşandığı bölgedeki değişime Planet Labs'ten de bakabiliyoruz. 17 Eylül 2020 tarihinde bölgenin, 20 Eylül 2020 tarihine göre yeşil olduğu görülüyor. Daha karartılı olan yerler ise 19 Eylül gecesi yaşanan yangının izlerini gösteriyor.

planet labs ayvalik yangin

17 Eylül 2020 ve 20 Eylül 2020 yangının yaşandığı bölgenin Planet Labs uydu görüntüleri.

İddiaya konu olan fotoğrafı tersine görsel arama yöntemini kullanarak bulmak mümkün. Sonuçlara göre Ayvalık’taki yangından olduğu söylenen fotoğrafın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak deltası Kuş Cenneti'nde bilinmeyen bir nedenle çıkan yangını gösterdiği görülüyor

Yangın 15 Eylül 2020 tarihinde meydana gelmiş. Fotoğraf, Mehmet Kumcağız tarafından çekilmiş. Fotoğrafla ilgili bilgilere Anadolu Images aracılığıyla da ulaşılabiliyor. Bölgeden çekilmiş başka fotoğraflar da var

anadolu ajansi kizilirmak orij

Kaynak: Anadolu Ajansı

İddiada yer alan fotoğrafın çekildiği bölgeye Google Earth üzerinden de bakmak mümkün. Dağ ve denizin yapısı da fotoğrafın Ayvalık’tan olmadığını gösteriyor. 

google earth karsilastirma

İddia konusu fotoğraf ve Google Earth görüntüsü karşılaştırması

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Doğal Sit Alanları Yönetim Planı’na göre, korunması gereken bölgelerden biri. Bu bölge birinci dereceden sit alanı olarak görülüyor. 21 Nisan 2020 tarihinde ise Resmi Gazete’de, bu bölgenin bir kısmı “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil ve ilan edilmiş.