Fotoğrafın Aydın Büyükşehir Belediyesinin deprem bölgesine yardımlarını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Aydın Büyükşehir Belediyesinin deprem bölgesine yardımlarını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki bebek bezleri 2022’de Aydın’da ihtiyaç sahiplerine dağıtılmış.

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin deprem bölgesine yolladığı yardımlar arasında bu bebek bezleri yer almıyor.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun deprem bölgesine gönderdiği bebek bezlerinin üzerine kendi fotoğrafını yapıştırdığı öne sürüldü.

aydin buyuksehir belediye baskani bebek bezi iddiasi

İddiaya eşlik eden fotoğrafta, bebek bezinin üzerinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun fotoğrafıyla beraber “Ömürlü olsun” notu yer alıyor.

Bebek bezleri 2022’de Aydın’da ihtiyaç sahiplerine dağıtılmış

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, fotoğrafın güncel olmadığını görüyoruz. 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun fotoğrafının yer aldığı bebek bezleri, Ocak 2022’de Aydın’da belediyeye başvuran ihtiyaç sahiplerine dağıtılmış. 

Aydın Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine ısınma, beslenme ve kıyafet yardımında da bulunuyor. Yardım çalışmaları kapsamında, yenidoğan ve altı yaş arasındaki çocuklara belirli aralıklarla ailelere bebek bezleri ve süt teslim ediliyor. 

Özlem Çerçioğlu’nun Instagram’da paylaştığı videoda, dağıtılan süt ve bebek bezleri görülüyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bebek bezi ve süt yardımı yaptığı, yerel haber sitelerinde de konu edilmiş.

10 Şubat 2023’te Özlem Çerçioğlu, deprem bölgesine 28 tır, 10 kamyon ve 10 bin kişilik yemek kapasiteli mobil aşevinin afet bölgesine sevk edildiğini açıkladı.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştı. Yetkililer, haber görselinin geçen sene bölgede yapılan yardımları gösterdiğini yineledi ve deprem bölgesine gönderilen yardımlar arasında bu bebek bezlerinin olmadığını ifade etti. Özlem Çerçioğlu’nun fotoğrafı, bebek bezinin markasını kapatmak için yapıştırılmış.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı bebek bezlerinin deprem bölgesine sevk edildiğine dair açık kaynaklar üzerinden bir görsele de ulaşılamıyor