Fotoğrafın ayakları su toplayan bir Türk askerini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın ayakları su toplayan bir Türk askerini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, 2018 yılında ABD’li bir deniz piyadesine ait olduğu belirtilerek paylaşılmış.

Görsel ABD’li bir deniz piyadesini gösteriyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, ayakları su toplayan bir Türk askerini gösterdiği iddia edildi. 17 Ekim 2019’da Facebook’ta paylaşılan iddia şimdiye kadar 2 bin 600 kez beğenildi ve 800 kez paylaşıldı. Aynı gönderi Twitter’da da bazı kullanıcılar tarafından #mehmetçiğeselamgönder etiketiyle paylaşıldı.

ayak facebook iddiası

Ancak fotoğrafın ayakları su toplayan bir Türk askerini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2018 yılında ABD’li bir deniz piyadesine ait olduğu belirtilerek paylaşılmış.

Görsel ABD’li bir deniz piyadesini gösteriyor

İddia konusu fotoğraf tersine görsel arama tekniği ile aratıldığında, söz konusu görselin 19 Eylül 2018 tarihinde Imgur ve Reddit isimli internet sitelerinde paylaşıldığı görülebilir. 

İlgili sitelerden ulaşılan görselin orijinalinde, üniformada yer alan ‘‘U.S. Marines’’ (ABD deniz piyadeleri) yazısı görülüyor. Sosyal medyada paylaşılan görselde ise, ‘‘U.S. Marines’’ yazısı kesilerek paylaşılmış.

asker ayak

üniforma 1

İddia konusu görselde yer alan üniformanın ABD’nin deniz piyadelerine ait olduğu, ABD Deniz Kuvvetleri’nin resmi internet sitesi olan Marines.mil’de paylaşılan fotoğrafta görülebilir.

marine uniforms

Görsel farklı ülkelerden kullanıcılar tarafından da sahiplenilmiş

Türkiye’de Barış Pınarı Harekatı kapsamında paylaşılan görsel, daha önce farklı ülkelerdeki sosyal medya kullanıcıları tarafından da dolaşıma sokulmuş. Görselin, 19 Eylül 2019’da Twitter’da Pakistan askerini gösterdiği iddiasıyla paylaşıldığı görülebilir.

Ayrıca söz konusu iddia, Hindistan merkezli bir haber sitesi olan Alt News tarafından 6 Temmuz 2019’da incelenmiş ve fotoğrafın ABD’li deniz piyadelerine ait olduğu belirtilmiş.

Sonuç olarak fotoğrafın ayakları su toplayan Türk askerini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, ABD’li bir deniz piyadesini gösteriyor.