Fotoğrafın Atatürk'ün kediyle birlikte uyuduğunu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Atatürk'ün kediyle birlikte uyuduğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğrafın orijinalinde Atatürk tek başına uyuyor.

Fotoğrafa Hanri Benazus’un koleksiyonundan ulaşılabiliyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın kucağında bir kediyle birlikte uyuyan Atatürk’ü gösterdiği iddia edildi. Facebook’ta “Atatürk’e dair” isimli bir sayfada 26 Ekim 2019 tarihinde paylaşılan fotoğraf, yaklaşık 6 bin 500 kişi tarafından paylaşılırken 625 kullanıcı tarafından da beğenildi.

atatürk kedi paylasim

Ancak fotoğraf bir kediyle birlikte uyuyan Mustafa Kemal Atatürk’ü göstermiyor. Fotoğrafın orijinalinde Atatürk tek başına uyuyor. İnternette çeşitli kaynaklarda da bulunabilen fotoğrafa Hanri Benazus'un koleksiyonundan ulaşılabiliyor. Fotoğraf, 25 Temmuz 1935'de İstanbul, Florya'da çekilmiş.

Fotoğrafın orijinalinde kedi yok

Fotoğrafın kaynağına Hanri Benazus'un koleksiyonundan ulaşmak mümkün. Tudem Yayınları tarafından basılan koleksiyonun ikinci cildi, 135. sayfasında görülebilen fotoğrafın altındaki bilgilere bakıldığında, 25 Temmuz 1935 tarihinde İstanbul, Florya'da çekildiği anlaşılıyor.

hanri benazus arsiv orjinal ataturk

Fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında, çeşitli kaynaklarda fotoğrafın kedisiz versiyonları görülebiliyor. NTV isimli medya kuruluşunun internet sitesinde 10 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan "79 yıllık özlem" başlıklı yazıda da fotoğrafın orijinalini görmek mümkün.

kedisiz ataturk

Yazıda yer alan bilgilere göre fotoğraf, Mustafa Kemal Atatürk’e siroz hastalığı teşhisi konmasından sonra Savarona Yatı’nda dinlenirken çekilmiş.

Buna ek olarak fotoğrafa dikkatli bakıldığında da kedinin montaj aracılığıyla eklendiği fark edilebiliyor. Kedi görselinin kontur çizgileri, amatörce yumuşatılmış.

kedi kontur ataturk

Sonuç olarak fotoğrafın Atatürk’ü bir kediyle birlikte uyurken gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Fotoğrafın kedisiz versiyonu çeşitli tarihlerde farklı kaynaklar tarafından internette paylaşılmış. 25 Temmuz 1935 tarihinde çekilen fotoğrafın orijinal haline ise Hanri Benazus Koleksiyonu'ndan ulaşılabiliyor. Orijinal fotoğrafa sonradan eklenen kedi görselinin kontur çizgileri de montajı ele veriyor. Ortaya çıkan montaj görsel, yanlış bilgi türlerinden manipülasyona bir örnek.