Fotoğrafın Atatürk’e benzerliği ile bilinen Göksal Kaya ve askerleri gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Atatürk’e benzerliği ile bilinen Göksal Kaya ve askerleri gösterdiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Görselde montaj yok.

Fotoğraf, 2011'de TCG Bodrum isimli gemide çekildi.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, Atatürk’e benzerliği ile bilinen Göksal Kaya ve Türk Deniz Kuvvetleri’nde görevli askerleri gösterdiği iddia edildi. 

ataturk benzeyen adam

Bir kullanıcı tarafından 10 Kasım 2019’da “Mevsimlik şaklabana selam duran bu rütbeliler için yasal işlem başlatılmalı” ifadesiyle birlikte Facebook’a yüklenen fotoğrafa, yaklaşık 2 bin ifade bırakıldı ve gönderi yaklaşık 500 kişi tarafından paylaşıldı.

Buna karşılık sosyal medyadaki birçok kullanıcı ise fotoğrafın montaj olduğunu öne süren yorumlarda bulundu

ataturk selam

Fotoğrafın, Atatürk’e benzerliği ile dikkat çeken Göksal Kaya ve Türk Deniz Kuvvetleri’nde görevli askerleri gösterdiği iddiası doğru. Görselde montaj yok. Fotoğraf, 2011 yılında Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşu kutlamaları çerçevesinde Akçay’a demirleyen TCG Bodrum isimli gemide çekilmiş. 

Fotoğraf doğru ancak eski tarihli

Balıkesir’in ilçesi Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde TCG Bodrum isimli geminin Akçay limanına demirlediğine dair 11 Eylül 2011 tarihli bir habere ulaşmak mümkün. Haberde, bahsi geçen gemiyi dönemin Edremit Kaymakamı Osman Tunç, Edremit 19. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Halit Günbatar, Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ve beraberindeki heyetin gezdiği ifade ediliyor. Haberde gemiyi toplam 3 bin kişinin gezdiği de açıklanıyor

2011 yılında gemiyi ziyaret eden heyet içinde Atatürk’e benzerliğiyle dikkat çeken Göksal Kaya da var. Haberler.com isimli internet sitesinde yer alan aynı tarihli bir fotoğrafta, Eski Edremit Kaymakamı Osman Tunç’un hemen arkasında duran Kaya fark ediliyor. Yani Kaya’nın heyetle beraber gemiye geldiği için selamlanması muhtemel gibi duruyor.

tcg bodrum gemisi edremita i ziyaret etti 889439_o

tcg bodrum gemisi edremita i ziyaret etti 889434_o 1

TCG Bodrum isimli gemiye yapılan ziyaret sırasında çekilen diğer fotoğraflar incelendiğinde de Göksal Kaya net olarak görülebiliyor

tcg bodrum

Son olarak Haber3 isimli internet sitesinde yer alan haberde Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıl kutlamalar çerçevesinde resmi törenlerin ardından konser verildiği ifade ediliyor. Haberde kullanılan fotoğrafta konseri dinleyenlerin arasındaki Göksal Kaya fark edilebiliyor. 

\"\"

Sonuç olarak fotoğraf Atatürk’e benzerliği ile dikkat çeken Göksal Kaya ve Türk Deniz Kuvvetleri’nde görevli askerleri gösteriyor ve 2011’de çekilmiş.