Fotoğrafın Atatürk'ü bir kurt köpeğiyle yan yana gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Atatürk'ü bir kurt köpeğiyle yan yana gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel montajlanarak hazırlanmış.

Orijinal fotoğrafta köpeğin yanında Adolf Hitler yer alıyor. Görseldeki köpek ise Hitler’in Blondi isimli köpeği.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kurt köpeğiyle yan yana gösterdiği iddia edildi.

28 Ocak 2019 tarihinde Cumhuriyet Çocukları isimli Facebook sayfası üzerinden paylaşılan fotoğraf yaklaşık 2 bin paylaşım aldı. Aynı fotoğraf 29 Ocak 2019 tarihinde ATA’m isimli sayfadan da paylaşıldı ve çok sayıda etkileşim aldı.

ataturk kurt min

Fakat fotoğrafın Mustafa Kemal Atatürk’ü, bir kurt köpeğiyle yan yana gösterdiği iddiası doğru değil. Görsel montajlanarak hazırlanmış. Orijinal fotoğrafta köpeğin yanında Adolf Hitler yer alıyor. Görseldeki köpek ise Hitler’in Blondi isimli köpeği.

Montajlanan görselin orijinalinde Hitler var

Google ve Yandex üzerinden yapılan tersine görsel arama, fotoğrafın aslının Adolf Hitler’i gösterdiği sonucunu veriyor. Mourning the Ancient isimli blogda paylaşılan haberlerden fotoğrafın orijinaline ulaşmak mümkün. Getty Images aracılığıyla ulaşılan fotoğraf ise montajlanan fotoğrafın yakın bir açıdan çekilmiş hali.

kurtkopegi ataturk min

Montajlanan fotoğrafın orijinali

kurt kopegi min 1

Hitler ve Boldi, benzer tarihlerde aynı yerden çekilen bir kare. Künye bilgilerine göre Eva Braun’un albümünde bulunan Hitler ve köpeğinin fotoğrafı takriben 1942-1943 yıllarında Berchtensgaden’de çekilmiş.

Fotoğrafın çekildiği Berchtensgaden, Adolf Hitler’in Kartal Yuvası (Kehlsteinhaus / Eagle’s Nest) olarak da bilinen köşkünün bulunduğu Bavyera eyaletinde bir bölge. Kartal Yuvası bugün orijinal formunda korunmakta ve ziyarete açık. Kehlsteinhaus’un resmi sitesinde yer alan bilgilere göre burada Nasyonal Sosyalist rejiminin çeşitli savaş ve toplu katliam kararları alınmış.

Köpeğin adı Blondi

Fotoğrafın orijinalinde yer alan ve montajda da korunan köpek ise Adolf Hitler’in Blondi adındaki köpeği.

hitler blondi min

Başka bir açıdan çekilmiş bir fotoğraf, Hitler ve Blondi’yi iddia fotoğrafla aynı yerde gösteriyor. Bu arşivde de fotoğraf aynı yıllara tarihlenmiş. Blondi’nin duruşu ve yaslandığı çitlerin orijinal fotoğrafla uyuştuğunu fark etmek mümkün.

Ayrıca bu dönemde Blondi gibi gözüken köpeklerin özel ilgi gördüğü bilgisine çeşitli kaynaklardan bulmak mümkün.

“Kurtların avcı olarak başarılı olması nedeniyle Naziler onlara hayrandı (...) ve Alman çoban köpekleri, kurtlara benzer görünüşleri dolayısıyla, “germanisher Urhund” (Alman kurt soyu köpeği) olarak anıldılar. 1941 yılında Hitler’in özel sekreteri Martin Bormann, Blondi adında siyah ve gümüş renkte dişi köpeği Hitler’e verdi.”

blondi hitler minAdolf Hitler ve Blondi’nin birlikte yer aldığı başka bir fotoğraf. Solda ise Eva Braun; iddia fotoğrafın orijinali Eva Braun’un albümünde yer alıyordu.

Blondi’nin Hitler’in yanında yer aldığı başka fotoğraflara ve video çekimlerine internet üzerinden erişilebilir.

Görselde Atatürk’ü içeren kısım 1922’de İzmit’te çekildi

İddia görsele montajlanarak eklenen ve Atatürk’ü gösteren fotoğraf 18 Haziran 1922 yılında İzmit’te çekildi. Atatürk’ün bu tarihlerde çekilen başka fotoğrafları da bunu destekler nitelikte.

\"\"

Atatürk’ün son köpeğinin adı ise Foks. Foks’un doldurulmuş hali bugün Anıtkabir müzesinde sergileniyor. Atatürk’ün, köpeği Foks’la ilgili hatıralar ve anılara farklı kaynaklardanulaşmakmümkün.