Fotoğrafın ASELSAN’ın ürettiği 10 bin kilometre menzile sahip kıtalararası füzeyi gösterdiği iddiası

Fotoğrafın ASELSAN’ın ürettiği 10 bin kilometre menzile sahip kıtalararası füzeyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, ASELSAN yapımı bir füzeyi göstermiyor.

Görseldeki MISIL OTOMAT model füze Fransız ve İtalyan ortak yapımı.

Füzenin ateşleme menzili ise 10 bin kilometre değil 200 kilometre.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselin ASELSAN’ın ürettiği yüzde 100 Türk yapımı 10 bin kilometre menzile sahip kıtalararası füzeyi gösterdiği iddia edildi.

aselsan roketsan iddia gorsel min

Facebook’ta da 19 Mart 2018’de paylaşılan görsel, şimdiye kadar 122 paylaşım ve 632 beğeni aldı.

Ancak fotoğraf, ASELSAN yapımı bir füzeyi göstermiyor. Fotoğraftaki MISIL OTOMAT model füze Fransız ve İtalyan ortak yapımı. Füzenin ateşleme menzili ise 10 bin kilometre değil 200 kilometre. 

Fotoğraftaki füze Fransız-İtalyan ortak yapımı

“MBDA Füze Sistemleri” isimli internet sitesinden iddia konusu görselde görülen füzenin Fransız-İtalyan ortak yapımı MISIL OTOMAT olduğu anlaşılıyor

Misil_Otomat_MKII 696x467 min

MISIL OTOMAT model Fransız İtalyan ortak yapımı füze 

Ayrıca MBDA’daki bilgi notuna göre füzenin ateşleme menzili 10 bin değil 200 kilometre. OTHT (Over the Horizon Targeting) yani ufukta hedefleme ile çalışan füze, uzun menzilli sistemi sayesinde deniz görevlerinde kullanılıyor. 

Military Today’de füzenin Fransız İtalyan ortak yapımı olarak üretildiği ve ilk olarak 1977 yılında piyasaya sürüldüğü belirtiliyor. Füzenin sekiz ayrı versiyonu var.

otomat misil italyan min

İddia görselde füzenin altındaki açıklama pankartından MISIL OTOMAT ifadesinin montajlanarak yerine ASELSAN Turbo Jet yazıldığı görülebiliyor.

aselsan misil montaj gorsel min

Military Today’de ayrıca, Türkiye’deki ROKETSAN’ın 2010’daki bir anlaşmayla füzeyi envanterine katmak istediği de ifade ediliyor. Ama ROKETSAN kataloglarından böyle bir satın alma işlemine ulaşılamıyor. 2017’deki bazı sosyal medya paylaşımlarında da İtalyan yapımı füzelerin ateşleme sistemlerinin ROKETSAN tarafından tasarlanacağı iddia edilmiş. Ama bu bilgi de şu an için teyit edilemiyor. 2018’deki bir haberde, Türk yapımı ATMACA füzesinin İtalyan yapımı OTOMAT’ın muadili olduğu söylenmiş

Ocak 2018’de Sputnik’te çıkan bir habere göre ise Fransa, İtalya ve Türkiye arasında bir ortak füze sistemi projesi imzalanmış. Proje, ülkeler arası ihracat hacminin artırılmasıyla, hayalet uçaklar, insansız hava araçları ve füzelerden kaynaklanan tehditlere karşı savunma imkanları sağlanmasını öngörüyor.

Sonuç olarak fotoğraf ASELSAN yapımı bir füzeyi göstermiyor. Fotoğraftaki MISIL OTOMAT model füze Fransız ve İtalyan ortak yapımı. Ateşleme menzili ise 10 bin kilometre değil 200 kilometre. Daha önce İtalya ile yapılan bir anlaşmayla ROKETSAN’ın söz konusu füzelerden satın alacağı iddia edilse de, bu bilgi teyit edilemiyor. İddia, yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “hatalı ilişkilendirmeye” örnek gösterilebilir.